| JessicaLove a întrebat:

Vreau sa merg in America cu work and travel dar din pacate niciuna dintre prietenele mele de facultate nu dorește. Oare cum as putea proceda sa gasesc pe cineva care ar dori sa mergem împreuna? Dacă as suna la agenție și as întreba dacă mai e cineva in asemenea situație credeți ca ar ajuta?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Incearca. Dar e bine sa mergi cu cineva cunoscut si de incredere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Work and Travel rezolvă solicitări ale unor companii care au nevoie de forță de muncă pe perioada verii, în condițiile în care pentru profesia respectivă nu sunt destui solicitanți șomeri acolo.
De exemplu ospătar la restaurantul unui hotel. Ca să se realizeze ceea ce dorești dta, ar fi nevoie de exemplu ca un hotel să aibă nevoie de mai mulți ospătari, fete, iar cei de la agenție să proceseze cererile voastre împreună, astfel încât să ajungeți la același loc de muncă. Aceasta se poate întâmpla sau nu. Așa că dacă mergi la Work and Travel, completezi un formular. Pe el nu este nici o rubrică în care să poți specifica, vreau să merg în același loc de muncă cu X. Dacă găsești înțelegere și sprijin la funcționarul care vă preia cererile, poate, dar e prea puțin probabil.

| JessicaLove explică (pentru sadrian46):

Nu vreau sa lucram in același loc, vreau doar sa fie o persoana din România cu care sa locuiesc, sa luam zborul împreuna etc

| sadrian46 a răspuns (pentru JessicaLove):

Aici dorința dtale se împarte în două.
Să zburați împreună spre USA, la aceeași dată, cu aceeasă destinație, asta înseamnă că două persoane care depun din orașul dtale cereri la Work and Travel să meargă la un angajator din acelașio oraș american. Iar cu cazarea se întâmplă așa. Dacă este hote. ca să fie tot timpul la locul de muncă. căci nu vei lucra 8 ore pe zi, poate 10-12, hotelul va caza acolo, în camere pentru personal, deci cei ce lucrează acolo, se vor caza în același loc. Și ajunge, de unde am plecat. Astfel, mergi la Work and Travel, depune cererea și solicită funcționarul de acolo să te plaseze la un angajator cu altă persoană din oraș, iar dacă asta se reușește îți va indica, găsi el, persoana cu care vei călători, vei avea cazare în același loc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Degeaba vreti sa plecati 10 odata, daca 5 ajung in Illinois, 3 in Arizona, doua in California. Ai ocazia sa cunosti in America alti studenti.

| JessicaLove explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa lucrez in același loc, vreau doar gen sa fie o persoana din România cu care sa locuiesc

| VreauSaFiuMilitar a răspuns:

Te-ar ajuta. Cauta pe net, pe diferite grupuri de Facebook, trebuie sa gasesti.