| Mariusika1995 a întrebat:

Vreau sa merg in legiunea straina salariul e foarte bun pentru mine se merita efortul pana acolo limba franceza e obligatoriie as dori detalii funda

Răspuns Câştigător
| danielo89liviu a răspuns:

Mai eu am fost in 2009 la Aubagne, probele sunt destul de simple, mai putin luc-leggere, unde daca nu stai foarte bine cu inima, iti e foarte greu, daca ai avut vreodata tbc, poti sa uiti de leginea straina, iti fac un vaccin dupa ce iei toate testele si daca ti se umfla zona in care ai fost vaccinat, esti trimis acasa, salariul era de 1043 de euro, esti platit din prima zi in care primesti tricoul negru(aproximativ la 1 saptamana dupa ce ajungi acolo), dupa care iei psihotehnicul, primesti tricoul verde, si continui probele, eu am avut problema cu genunchiul, am sarit un zid si nu am flexat cand am cazut si mi-au dat revenire dupa 3 luni, dar nu m-am mai intors, sincer sa nu fii dezamagit cand vezi ca o sa ai colegi numai oameni foarte bine pregatiti fizic, pentru ca aia pica primii la psihotehnic (test de IQ), daca nu ai nimic care sa te lege in tara se merita, pentru ca acolo nu poti sa dai nici macar un telefon primele 3 luni, e foarte dur antrenamentul dupa ce ajungi la Castelaundry, pedeapsa abia acolo incepe, ce se intampla la Aubagne e floare la urechewinking. App, degeaba ai muschi, daca nu te duce mintea. Colonelul meu polonez mi-a zis o vb, in traducere suna cam asa : mai intai te distrugem, dupa care te cream din nou dupa cum vrem noi. Eu stiu franceza foarte bine dar nu e obligatoriu sa o stii cand ajungi, dar esti obligat sa o inveti ca limba materna

6 răspunsuri:
| leonardo a răspuns:

Dude, don't do it. Just don't! It's not worth it. Mai documenteaza-te despre ce viata au oamenii aia cand se termina "aventura". Raman cu sechele pe viata, nu reusesc sa aiba relatii, multi sfarsesc in alcool.

Ai mare grija: este o decizie ce iti poate schimba viata radical si nu in bine. Daca ai porniri salbatice, bate-ti primarul (sigur a gresit cu ceva) dar nu te duce sa mori ca un prost prin cine stie ce desert...

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

In legiune limba se invata in cateva saptamani, problema sunt antrenamentele foarte dure si disputele dintre soldati. Poate nu sti ca acolo este,, refugiul,, celor care fug de consecintele unor fapte penale grave.Au sansa de a primi o noua identitate, daca supravietuiesc unei perioade suficiente pentru prescrierea faptelor comise.Integritatea fizica si chiar viata nu valoreaza prea mult, si poti avea,, sansa ca intr-o stagiune de 5 ani sa nu participi la nici o confruntare armata, dar sa lucrezi intr-un ritm infernal in locuri unde altii nu merg.Mare parte a veniturilor legiunii provin din munca prestata in conditii foarte grele si periculoase, de legionari. Dupa selectie, doar 15-20%din acestia devin combatanti, restul constituind o,, mana de lucru,, ieftina, pe toata perioada contractului. Cam 5% din numarul celor care cad prada mitului,,soldatului dur, eficient, bine platit,, devin victime ale propriilor camarazi.Iar in legiune crimele nu se pedepsesc, se musamalizeaza.Cred ca e suficient ca sa mai reflectezi la dorinta ta.Revin-o daca mai ai intrebari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa o luna de instructie si mars devii legionar si continui instructia. Termini perioada de 4 luni si atentie: PRIMII 5 din promotie isi pot alege regimentul. Depinde ce vrei: 3. 500E/luna pentru stat in Africa 2.500 E pentru Guyana.

2REP au in principal teatru de operatii in Africa, 3REI in Guyana deci…cu astea prinzi stagii lungi acolo (adica 2ani). In rest cu orice regiment vei face specializari peste tot in primii 3 ani(stagii scurte-4luni si commando eventual 2-3 sapt).

| AhileSemiZeu a răspuns:

Cred ca se dau si niste teste si unle destul de grele. Gandeste-te si la acelea daca poti sa le ei si daca faci fata in timpul in care stai la ei.

| theionika a răspuns:

Da este

| legiuneastraina a răspuns:

Limba franceza nu este obligatorie
Daca vreti sa aflati mai multe despre legiunea straina intrati pe situl http://legiuneastraina.ro
sunt informatii reale, info despre recrutare, antrenament si multe altele
succes