| ingerasi a întrebat:

Vreau sa stiu si eu daca termin facultatea de chimie, de biologie si postliceala de asistenta farmacista pot sa ma angajez ca farmacista?

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ca să devii farmacistă trebuie să ai facultatea de farmacie, nu cea de chimie sau biologie. Postliceala de asistent de farmacie scoate numai asistenți și atât.
Pa, pa.

| Corina a răspuns:

In principiu, da, poti sa te angajezi ca asistent farmacist, dar nu-ti poti deschide o farmacie a ta, unde sa fii diriginte de farmacie. Pentru asta iti trebuie facultatea de farmacie.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ca asistenta da, ca farmacista, nu.

| scarly86 a răspuns:

Nu, facultatea de chimie te ajuta cel putin la colegiul de asistenti, sa ti se recunoasca unele examene pe care le ai dat deja. te poti angaja ca farmacista doar daca termini facultatea de farmacie dupa care ai o licenta, un certificat de libera practica si intri in colegiul farmacistilor in orasul in care profesezi.

| perla a răspuns:

Da te pune in proba la vandut medicamente intr. o farmacie