| ciorex a întrebat:

Vreau sa urmez o facultate.Care ma poate ajuta? Nu ma pot hotara, imi place totul. Vreau una interesanta, frumoasa.Care este sfatul vostru?

Răspuns Câştigător
daniela
| daniela a răspuns:

In primul rand ce ti-ar place tie si ce inclinatii ai... ce fire esti... Daca ai inclinatii spre real si iti place informatica faci bineinteles automatica, cibernetica... Daca iti place sa lucrezi cu oamenii... intri in comert, turism, comunicare... daca ai simt practic treci la unginerie... Ai tupeu si gura mare, esti inteligenta si ai memorie super treci la avocatura...Ai predilectie spre frumos... arhitectura, publicitate etc. Deci cum ti-am spus totul depinde de tine.

10 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Daca ne-ai spune si ce-ti place sa faci, poate am reusi sa-ti dam niste sfaturi.

mlm
| mlm a răspuns:

Tu esti singura in masura sa hotarasti la ce facultate vrei sa mergi, noi nu putem sa te ajutam cu nimic, decit cu un simplu sfat prietenesc, care sint sigura ca iti va fi de folos. Urmeaza-ti instinctul, daca ai mai multe variante, incearca sa iei o decizie.Bafta multa si succes.

| petronela_4784 a răspuns:

Orice in afara de Psihologie! Eu sunt studenta la Psihologie in anul III, ultimul an, si mi-a scos fire albe facultatea asta! Dar tu alegi ceea ce iti place tie...nu pot sa zic ca Psihologia nu e frumoasa sau interesanta, iti schimba mult comportamentul dar e si grea! Bine.sunt constienta ca nu e nimic usor in viata!

| anonim a răspuns:

Mergi la cea de la cracanatii din vale.este super, si proaspat vopsita.mai ales ca are si profilul tau preferat. rolling on the floor

| TipulVerde a răspuns:

As putea sa te intreb: ce-ti place tie sa faci? Cum ai vrea sa-ti modelezi viata? Tu stii ce-l mai bine. Nu exista facultati bune sau rele. Doar una care-ti place tie. Daca tu zici ca facultatea X iti place si ti se potriveste atunci aia e. Nimeni nu iti poate spune ce sa faci si nu ar fi bine sa faci cev doar pentru ca Y ti-a spus ca e beton acolo. Si e un pic weird. Sigur trebuie sa-ti placa ceva mai mult decat orice altceva...

| SimpleSergio a răspuns:

Si un ma confrunt cu aceasta problema happy.inca nu e cazul... dar nu stiu ce vreau sa ma fac in viata happy tot ce vreau de la ea... e "sa pot sa trag linie la sfarsit...si sa zambesc spunand : Asta e viata mea si sunt mandru de ea " big grin...(dintr-un topic citit anterior) incearca sa combini placerea...cu banii happy.si gandeste-te bine ce vrei big grinbig grin.nu ce facultate...ci ce vrei happy in viata...

| sebastian_2565 a răspuns:

Interesanta. frumoasa...pai inroleaza-te in armata si urmeaza Academia de Aviatie, nimic nu e mai frumos decat zborul :d, parerea mea.

| J7anine a răspuns:

Incearca prin metoda eliminarii: ce ti-ar placea cel mai putin sa faci. Stabileste o ierarhie a acelor studii/domenii care te-ar putea pasiona. A-ti placea ceva nu inseamna neaparat ca trebuie sa si practici asa ceva. Cand eram ca tine vroiam sa dau la medicina, la drept, la matematica, la litere, jurnalism si la geografie... Pentru medicina m-as fi calificat, ca-mi placeau si chimia si biologia, anatomia. Dar nu ma puteam vedea ca doctor, intr-o sala de operatie sau cabinet, sa vad oameni suferind, chiar daca meseria mea ar fi fost sa-i salvez/ajut. Geografie as fi facut, ca era dupa spusele profului de liceu, cea mai frumoasa facultate - pe parcursul careia iti cunosti si colinzi tara, asa cum nu apuci o viata intreaga... Matematica mi-a placut enorm, ca am avut si profesori de nota 10. Litere si limbi straine ar fi fost mai pe sufletul meu, doar ca am fost prea pragmatica sa merg pe drumul asta. Am incercat sa le combin. Gandeste-te care este acel domeniu in care nu ti s-ar uri niciodata sa lucrezi. E un exercitiu de imaginatie, sa-ti inchipui ce ai vrea sa faci in 10 ani: sa ai un job de la 9 la 5 sa vii acasa, sa ai o familie, sa lucrezi non stop, intr-un mediu foarte interesant dar si solicitant... Optiunile sunt infinite. Fiecare facultate are partile ei frumoase si farmecul sau. La fel vor fi si colegii pe care-i vei intalni acolo. Sper cel putin.
Vorbeste eventual cu cineva care sa te poata indruma. Uneori exista in licee cabinet de psihologie, unde ai putea teoretic sa faci si niste teste de orientare profesionala. Oricum, e firesc sa fii indecisa. Incearca sa te concentrezi pe ceea ce stii/poti sa faci si mai ales sa faci cu placere. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu esti hotarata, n-au cum altii (care nici macar nu te cunosc), sa te ajute. Daca nu esti hotarata, mai bine stai un an acasa, experimenteaza. Nu-ti schimba viata pentru totdeauna, pripindu-te. Mai bine pierzi un an, decat sa ratezi o viata. Si anul nu e pierdut, daca stii sa-l folosesti.