| Allex00 a întrebat:

Buna,
Am nevoie de sfatul vostru. Acum sunt in cl a 10, profilul umanist si as vrea sa va intreb daca voi putea sa urmez facultatea de arte plastice. Nu frecventez cursuri de pictura si as vrea sa ma transfer la un liceu de arte, dar, profesia de pictor nu e prea intrebuintata si de aceea am unele dubii.
Imi place si psihologia, si deci as vrea sa urmez facultatea de psihologie. Dar le vreau pe ambele. Ce sa fac?
(Sper ca ati inteles ce am vrut sa va spun )

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Snuffkin666 a răspuns:

Si eu am fost la profil uman si acum sunt la facultate de arte. Este adevarat ca ai nevoie de multe pile si succes ca sa supravietuiesti ca pictor. Eventual iti recomand sectia pe nume " design grafic" care exista la multe facultati, pe scurt, faci reclame pe bani multi. Iar cu psihologia, intreaba-ti prietenii, familia si altii daca ei cred ca ai aptitudine de ascultare, de a da sfaturi, daca majoritatea zic da, atunci pune-te pe invatat la psiho, chiar merita!

| Allex00 explică (pentru Snuffkin666):

Ai putea sa-mi spui daca e dificil la arte si pe ce se bazeaza probele de admitere. Partea teoretica va fi prezenta?
Cred ca pina in clasa a 12 mi se va schimba viziunea asupra psihologiei si voi alege artele.
Oricum, multumesc pentru sfat.

| Snuffkin666 a răspuns (pentru Allex00):

Sunt la facultatea de arte si design in Timisoara pe sectiunea de design ambiental, admiterea era o zi 6 ore natura statica, a doua zi tot 6 are compozitie de ambient dupa tema data. eu zic ca nu a fost prea greu insa neaparat sa te apuci de naturi statice si de crochiuri ( cat mai ai 2 ani) ca sa ai sanse mari la admitere. Desigur sunt si facultati la care intrii pe baza portofoliului si aici iti va trebui un minim de 20-30 de desene printre care naturi statice( 50x 70) si crochiuri (A4). Nota de bac a fost luata in considerare doar cand eram mai multi cu aceeasi nota

| Allex00 explică (pentru Snuffkin666):

Multumesc, m-ai ajutat mult.