| Bianquis a întrebat:

Vreau si eu sa stiu toate profilele pe care le stiti de la liceu si ce cursuri se fac. fundahappy

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

La liceele teoretice exista doua feluri de profile: real si uman. Aceastea contin urmatoarele sectii: mate-info, mate-info intensiv o limba straina, filologie, stiintele naturii, stiinte sociale. Mai exista si liceele de profil (profesionale) care, fiecare dupa natura lui, contine diferite profile specifice. De ex. liceul economic are ca profiluri: contabilitate, comert si administratie. Apoi mai sunt si liceele vocationale (de arta, liceu pedagogic, seminar, etc), fiecare avand profile specifice. Spre sfarsitul semestrului, vei primi de la diriginta clasei o brosura ce contine toate liceele din judetul tau, pe profile si cu mediile de admitere din ultimii 3 ani. Atunci te vei putea informa exact.