| WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

1 Daca iau un ardei iute proaspat ( verde ) si ii scot semintele si le pun intr-un ghiveci mai mic iese ceva de acolo?, sau le pun degeaba?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu se procedeaza asa, ardeiul trebuie sa fie copt, adica rosu si semintele uscate.
Doar asa poti pune seminte in pamant.
Pastrezi semintele pentru la anul.
O zi bunahappy

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iese, iese

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru suntserios):

Ca după dulcolax, mullllt.

| neutrino a răspuns:

Nu le pui degeaba. Astept punctul 2.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru neutrino):

Nu este punctul 2 am apasat din greaseala pe 1 cand am scris intrebarea ( chiar nu stiu de ce )

| relian a răspuns:

Tot ce se poate sa iasa si asa cum ai spus, dar este recomandat ca acel fruct de ardei sa-l lasi pe planta pina se inroseste si se usuca sau de nu se usuca, il recotezi si-l pui tu la uscat, apoi extragi semintele ce le vei putea semana anul urmator.Semintele sa germineze de obicei trebuie sa ajunga la maturitate, maturitate care este 100% atunci cind fructul sa inrosit.Dar asta nu inseamna ca semintele dintr-un fruct verde nu pot germina.Germineaza te asigur, dar poate nu intr-un procent asa de mare ca cele dintr-un fruct copt sa-i zicem asa.

| danynyo a răspuns:

Normal ca degeaba.Trebuie mai intai aa le pui la uscat si sa ii pui pamant de gradina.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru danynyo):

Daca le pun in pamant normal sau pamant pentrut flori dupa ce sau uscat are ceva?