| Pavel_Albu_1953 a întrebat:

Abrevierile pentru electrocasnice(frigidere) de forma : "Dimensiuni (L x A x I cm) " pot fi traduse de exemplu Lungime, Adancime(sau latime) si Inaltime?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Din ce am vazut nu se folosesc abrevieri in cazul asta.Se folosesc cuvinte, adica Latime, Inaltime si Adancime.Acu nu stiu ce vrei sa stii exact, poate ca ai gasit ceva si nu esti sigur ce ar reprezenta.Dar poti deduce, de cele mai multe ori reclama sau descrierea unui produs este facut de firma producatoare sau magazinul cel vinde, asa ca fiecare baga ce vor.
latimea in cazul asta este dimensiunea aparatului vazut din fata, deci te uiti la frigider de la stanga la dreapta usii aia e latimea.Inaltimea de la podea in sus, iar adancimea deschizi frigideru de la usa spre perete.
Asta e tot, nu cred ca se foloseste in cazul asta abrevieri de la distanta.

| Pavel_Albu_1953 explică (pentru relian):

Dragul meu, exemplificarea este luata din specificatia produsului oferit la vanzare si nu este "creatia" : Dimensiuni (L x A x I cm) 59.5 x 65 x 201.multumesc pentru explicatii, dar am clarificat-o!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da asa pot fi traduse.

| Lostlyric a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Nu am nimic cu tine personal, insa am stari cand iti privesc raspunsurile. Inteleg ca o iei muncitoreste, ca iti plac locurile din varf. Dar ai putea sa iti folosesti minimul de efort si in directia buna, incercand sa dai raspunsuri cat mai bune pentru cat te duce mintea?
Ceea ce a spus domnul NU poate fi tradus altfel. Latimea, adancimea si inaltimea sunt dimensiuni diferite. El spunea ca Lungimea este acelasi lucru cu Latimea. Pai daca mergi intr-un magazin si vezi la L ca scrie 69 cm, cum ai putea sa confunzi Latimea cu Lungimea? Latimea este o dimensiune foarte importanta, in functie de aceasta dimensiune, frigiderul iti intre intre televizor si dulap sau nu iti intra. In functie de lungime sau inaltime, iti intra intr-o camera de 2 metri pana in tavan sau nu. Ti-ai cumparat vreodata un frigider?
Stai linistit, nu ma astept sa raspunzi, doar sper ca vei gandi inainte sa dai sute de raspunsuri pe zi.

| Lostlyric a răspuns:

Latime, Adancime, Inaltime. Exemplu:
Latime 59.5 cm
Adancime 60 cm
Inaltime 201 cm
Lungimea la care va referiti d-vs este exhivalenta Inaltimii.