| cristi202 a întrebat:

Acum mai bine de o saptamana, casa in care stateam a luat foc de la o aeroterma ce a functionat timp de 10 minute nesupravegheata. Totul s-a petrecut rapid, pina sa vina pompierii, peste mai bine de 20 de minute, a ars totul, toate lucrurile mele si ale sotiei mele, iar casa e in mare masura distrusa. Au fost oameni deosebiti care ne-au oferit ajutorul, chiar si de aici de pe TPU, si in acest sens vreau sa aduc multumiri la doi utilizatori, Wales si Ema, care m-au ajutat extrem de mult, astfel ca problema hainelor si a unor lucruri necesare acum e oarecum acoperita.
Problema cea mai mare e casa in care am stat cu chirie. Acum reusesc sa repar acoperisul din ce am avut si primit de la altii, insa mai e de rezolvat problema centralei pe gaz distrusa, a instalatiei de incalzire si electrice partial distruse, a geamurilor si usilor termopane arse, a zugravelii, care trebuie total refacuta, in multe locuri de la tencuiala, lucru de care eu ma voi ocupa, pentru a mai reduce din costuri.
As vrea sa fie clar, nu vreau prin acest mesaj sa cer ajutor cuiva. Nu, am primit ajutoare si nu vreau sa depind prea mult de altii in acest sens, caci cu totii avem probleme, fiecare cu ale lui. Ceea ce doresc e sa-mi se ofere de lucru (de cind cu criza, iarna nu prea mai gasesc de lucru, din nefericire), in domeniul amenajarilor interioare, a decoratiunilor, a picturii decorative. Pot amenaja orice in ce priveste un apartament sau o casa pe interioare (gresie-faianta, rigips, glet, parchet laminat, etc)
Mi-ar fi usor sa ma angajez la o firma de constructii, insa, pentru ca stau linga Bucuresti, se pune problema navetei, si a timpului petrecut la lucru, care adesea e in constructii de 10 ore pe zi, deci nu as mai avea timp sa ma ocup de casa distrusa, care trebuie reparata cit se poate de repede. De aceea, ma ofer sa fac orice pentru a cistiga banii necesari pentru reparatia casei. Si nu pot decit sa multumesc celor ce imi vor oferi de lucru.

Răspuns Câştigător
| caractere a răspuns:

Cristi, iti dau eu materialele necesare refacerii instalatiei sanitare (alimentare cu apa calda/rece) si pentru termic(toate cu teava PE-Xc) daca ai nevoie. De asemenea, o sa te contactez pentru o lucrare in Bucuresti, cartier Henri Coanda(daca stii unde este), sa ajuti la instalatii deocamdata. Ulterior, daca vad ca ai mana buna, iti dau finisaje interioare la o casa cu etaj(casa se afla in stadiul "la gri" si ai avea ceva de lucru) - bineinteles, daca te intereseaza si daca astfel iti pot fi de ajutor.
Restul vorbim la tel.

| justitiarul a răspuns (pentru caractere):

Domnul cu caracter, jos palaria!
Imi creste inima cand vad ca exista oameni ca tine!

| COD ROSU a răspuns (pentru caractere):

Mare om, mare caractere!
Jos palaria!

| cristi202 explică (pentru caractere):

Multumesc mult! Mai bine de atit nici ca se putea. Cind m-ai sunat si am aflat, a fost o vestye extraordinara!

68 răspunsuri:
| cristi202 explică:

Justitiarul ti-a raspuns f bine. Am sa iti mai spun si eu ceva: Dumnezeu este cu mine acum, si cind pling, plinge cu mine, si cind fac haz de necaz, ride cu mine. Acest lucru, faptul ca e cu mine, imi da puterea de a trece peste scrumul din viata mea si face din necazul prin care trec o provocare. Imi e greu de fiecare data cind merg la casa sa fac cite ceva, insa si provocarea, puterea data de El e acolo. Dupa accident ma gindeam la chestia cu pacea pe care o doresc toti oamenii. Poti avea pace in doua feluri doar in aceasta lume: fier prin absenta conflictelor, ceea ce in lumea reala e imposibil, fie prin capacitatea de a trece peste toate lucrurile cu zimbetul pe fata. Frumusetea credintei nu sta in indepartarea problemelor, a necazurilor, ci in faptul ca Dumnezeu iti da puterea sa le infrunti, sa le faci fata, pentru ca mai apoi sa devii mai puternic si sa reusesti sa schimbi tot raul ce ti s-a intimplat in bine. Si nu e doar o teorie pe care o stiu, am mai trecut printr-un necaz serios in 1998, si acel necaz m-a ridicat mult ca om, mi-a dat o putere care acum am ajuta sa trec mai usor peste tot ce a fost.

| EmaS a răspuns (pentru cristi202):

Cristi draga, inca nu ai rezolvat nimic cu deschiderea unui cont?

| cristi202 explică:

Pt cei ce doriti un numar de cont, eu am doua conturi, la CEC si la ING, si am sa merg tot miine sa rezolv problema buletinului la Politie, si asa poate se rezolva problema. Numerele de cont sunt: la CEC - RO43CECEC00194627029081, iar la ING - RO18INGB0000999901356841. Ideal ar fi la CEC, dar faceti cum va e mai bine pentru voi. Si multumesc mult pentru tot ce veti pune acolo, indiferent de cit va fi!

| cristi202 explică (pentru cristi202):

Contul de la CEC mai are inca o cifra la sfarsit adica este:
CEC - RO43CECEC001946270290811. Multumesc

| justitiarul a răspuns (pentru cristi202):

Si numele caruia detine contul Cristi! Banuiesc ca e cel dat de Ema, dar toate datele astea trebuiau scrise de tine la un loc

| IMC90 a răspuns (pentru cristi202):

La CEC nu putem depunde bani in cont fara imputernicire. Am vrut eu sa platesc intretinerea in contul asociatiei si s-au uitat la mine ca la a IX-a minune a lumii.
Zilele acestea, cand trec pe la banca o sa incerc sa te ajut cum pot. Sper sa reusesc asta inainte de sarbatori. Multa sanatate si sa treci cu bine peste necazul asta.

| cristi202 explică (pentru IMC90):

Ma mira ce spui, caci deja au fost utilizatori care m-au ajutat punind la CEC, iar apoi m-au sunat ca sa stiu ca au depus. Oricum, multumesc pentru dorinta de a ma ajuta, si pentru ca vrei sa o faci in continuare, desi intimpini piedici.

| cristi202 explică:

Va multumesc mult tuturor! Pina acum am crezut ca am de-a face cu o comunitate aici pe TPU, insa de ieri, vazind cite incurajari am primit, cita sustinere, si cita dorinta de ajutor, cuvintul "comunitate" pare a fi ceva... rece, ceva impropriu spus. Cred ca cuvintul "familie" exprima mai bine ceea ce am gasit aici pe TPU.
Revin, pentru ca a intervenit o greseala, si datele au fost incomplete, si pentru ca unii din cei ce vor sa ma ajute au nevoie de o confirmare, cu toate datele de care aveti nevoie pentru a ma ajuta. Nu o faceam, nu aveam de gidn sa primesc sprijin material, insa, vazind dorinta voastra de a ne ajuta, nu pot sa nu accept. Deci:
Conturi: CEC - RO43CECEC001946270290811, deschis la Sucursala Timisoara, pe numele Milco-Anitoiu Mircea Cristian (cu "tz" la Anitoiu, imi pare rau ca nu pot sa scriu cu diacritice, calculatorul de pe care scriu are erori in acest sens), la ING Bank - RO18INGB0000999901356841, deschis la Sucursala Bucuresti pe acelasi nume.
Adresa & detalii buletin: Anitoiu (tot cu "tz") Gaftoana, C.I. serie GG, nr. 260717, domiciliu in com. Joita (cu "tz"), str Principala, nr. 307, jud. Giurgiu, eliberat de SPCLEP Bolintin-Vale, la data de 15.11. 2010. Este vorba de soacra mea, deci e o adresa si date extrem de sigure.
Inca o data, va multumesc mult, mult de tot, si din inima!

| justitiarul a răspuns (pentru cristi202):

Fa un copy paste si scrie si pe blog,la pagina deschisa tie, in caz ca dispare cumva intrebarea, sa fie toate datele si pe blog.http://www.TPU.ro/blog/?p=2631

| cristi202 explică:

Special pentru YoOaNna care nu mai imi permite sa ii raspund la comentarii:
Pacat, nu? Poate ca ar trebui sa ii intrebi pe Ema, Wales, Kronstadt, Ardnaxur1961, Greece12, Ioandelasal, Caractere, NeluL, Justitiarul si pe toti cei ce m-au ajutat enorm fie material, fie printr-un simplu telefon sau un mesaj postat aici prin care am capatat o incurajare enorma de a continua si a merge inainte, si de a face inca zile fripte unora ca tine pe aici sau oriunde pe net, sa ii intrebi pe ei daca e pacat ca nu am ars si eu acolo. Poate ca ei iti vor spune ce inseamna calitatea de a fi OM, ce inseamna sa lasi micile neintelegeri (nu m-au ajutat numai prieteni de aici, ci chiar si dintre aceia cu care am avut polemici serioase), sau discutii in contradictoriu datorita parerilor opuse la o parte si sa sari in ajutorul celui aflat in nevoie. Jos palaria pentru ei, pacat de tine ca poti gindi asa...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cristi, nu am vazut sa fi indicat un cont bancar. Sunt dispus sa contribui si eu si cred ca o sa contribuie si altii, fiecare cu cat poate. Du-te la orice unitatea bancara, care este situata in apropierea ta si deschide un cont curent, pe care sa-l postezi aici ori pe blog. Va doresc, tie si familiei tale, sanatate si putere, restul se pot depasi. Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ti-au ars actele du-te la SCLEP de care apartii si solicita sa-ti faca actul de identitate, doar atat iti trebuie pentru deschiderea contului. Cred ca o sa te inteleaga si functionarii de acolo, sa-ti dea actul in 2-3 zile. Numai bine!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Bravo! Uite un raspuns demn de un "crestin adevarat"! Tot ateii, saracii, au sarit sa-l ajute pe Cristi; tu...cu comentariile inteligente.

| CostyMe a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Suntem alaturi de tine, cristi

| Hombre a răspuns:

Atunci taci.

NOname
| NOname a răspuns:

Cristi, ne-a impresionat pe toți necazul tău.
Oricare dintre noi putea să fie în locul tău.
Te rog eu mult, fă ceea ce ți-a spus Ioandelasal, roagă o rudă apropiată sau pe cineva în care ai încredere să deschidă un cont, da-ne o șansă să te ajutăm, cine cu cât poate!

Putere, curaj și multă răbdare îți doresc!
Suntem alături de tine.

| Dannyjj a răspuns:

Ar trebui să-ţi fie ruşine, cum poţi să mai loveşti omul căzut, eşti un "animal" sau un copil inconştient. Vrei să arăţi că eşti ateu? Dar tu chiar nu ştii când se deschide acest subiect? Nu acesta este momentul şi nici locul.

neluL
| neluL a răspuns:

Da-mi numele si adresa completa + numar de telefon printr-un mesaj privat daca nu vrei sa le scrii aici. Imi trebuie pentru western-union. O sa-ti transmit codul si numele meu + adresa prin telefon.E mai usor pentru mine fiind in alta tara.
Numai bine!

| neluL a răspuns (pentru neluL):

Pentru ca nu ai acte, da-mi nume si adresa de la cineva de incredere si care are buletin bineinteles si nr tau de telefon.

| Chris a răspuns:

E bine sa stii ca mai exista oameni de calitate.
@cristi202 Multa putere pentru a merge mai departe!

| justitiarul a răspuns:

Printre oamenii care au sarit sa il ajute!

| EmaS a răspuns (pentru justitiarul):

Ai dreptate. Dumnezeu lucreaza prin oameni. Ma bucur ca putem sa demonstram ca suntem cu adevarat, toti pentru unu!

| OmletteDuFromage a răspuns (pentru EmaS):

Gresit. lucreaza prin centrale termice impotriva oamenilor.

| CARMENCITA a răspuns:

Imi pare rau ca nu te pot ajuta.Sunt sigura ca vei reusi sa-ti gasesti sa lucrezi undeva sau poate unii oameni te vor ajuta.Te admir ca ai avut curaj sa ceri ajutor.Cam greu sa gasesti un loc de munca la o firma serioasa.Si eu caut de ani de zile o firma serioasa.Numai peste mincinosi dau.Mult succes! Poate Sarbatorile de iarna sa-i faca pe oameni mai buni si mai corecti.

| EvangelineDS a răspuns:

Si nu ai ars si tu acolo? ce pacat...sad

| PredatoR a răspuns:

Eu nu inteleg de ce comenteaza copii de 10-13 ani la o asa problema foarte serioasa, vedeti-va de jucariile voastre. Nu cred ca il incalzeste cu nimic "consolarile" voastre. E un om matur care cauta un loc de munca sau ajutor ca sa poata sa isi rezolve problema si n-ar trebui sa raspunda decat cei care ii poate oferi aceste lucruri.

| JasonMcCann a răspuns (pentru PredatoR):

Nu vreau sa crezi ca incep vreo cearta.(de multe ori se crede asta degeaba) Nu ma mai joc cu jucariilewinking Scoala imi ocupa o mare parte din zi(ore,teme, invatat) si nu numai de asta, dar jucariile ma PLICTISESC.

| cristi202 explică (pentru PredatoR):

De ce sa nu simta si copii cu mine? Nu au si ei emotii, sentimente? Nu au voie sa si le exprime? Au facut prin asta un lucru rau? Nu, au fost o incurajare pentru mine, o incurajare reala! Din experienta stiu ca Dumnezeu raspunde mult mai repede si mult mai bine copiilor decit maturilor, iar cind unul din copii mi-a zis ca se roaga pentru mine, a insemnat enorm pentru mine. Dovada? Acoperisul a fost pus in timp util, mult mai repede decit m-am asteptat, pina vineri cind a fost gata, am stat cu emotii, pentru ca daca ploua sau ningea, ma costa reparatiile poate mult mai mult, insa Dumnezeu a dat citeva zile extrem de frumoase pentru noiembrie, cu soare. Asa ca, ce trebuia mai rapid facut, a fost facut. Mai mult, urmatoarea operatie e curatatul peretilor, de care eu ma voi ocupa, iar urmatoarea e reparatia instalatiei electrice, lucru de care se va ocupa, atit ca mina de lucru, cit si cu materiale cineva de aici de pe TPU, un om pe care l-am apreciat intotdeauna si de acum il voi aprecia mai mult. Pot spune, in tot ce se intimpla, in puterea ce o gasesc atunci cind scormonesc prin scrum sa vad daca mai gasesc ceva bun din ce am avut, ca va mina lui Dumnezeu ce actioneaza ca urmare a rugaciunilor, si poate mai ales a rugaciunilor facute de niste copii. Poate ca sunt copii doar ca virsta, insa s-a dovedit a fii maturi, daca au inteles ca cienva are nevoie de sprijinul lor, macar emotional, si si-l ofera.

| EmaS a răspuns:

Dumnezeu transforma raul in bine. El este cu voi, nu va paraseste, El este Cel care poarta de grija. Ma rog ca Domnul sa va dea putere sa treceti cu bine prin aceasta incercare. Aurul este curatit prin foc. Incercarea credintei noastre este mai scumpa, mai pretioasa decat mult aur curat.,, Nu vă îngrijoraţi de nimic; ci în orice lucru, aduceţi cererile voastre la cunoştinţa lui Dumnezeu, prin rugăciuni şi cereri, cu mulţumiri.,,
http://www.youtube.com/watch?v=8irmMCnhH5w

| justitiarul a răspuns (pentru EmaS):

Jos palaria si in fata ta Ema si a lui Wales pentru ajutorul acordat lui Cristi. Sper ca toti sa putem face ceva pentru el!

| Brittanie a răspuns (pentru EmaS):

Buna.Imi pare rau pentru situatia ta.Te pot ajuta cu o suma.Nu e foarte mare.Scuze pentru incident.Bafta!

| cristi202 explică (pentru Brittanie):

Oricit ar fi suma, e OK, va fi binevenita. Multumesc mult!

| JasonMcCann a răspuns:

Nu inteleg cum poti vorbi asa despre Dumnezeu,in primul rand.El este cu noi si ne pazeste pe toti,si pe tine,nu uita! Cristi,imi pare foarte,foarte rau ca nu te pot ajuta,pentru ca sunt doar un copil.Dar o sa ma rog pentru tine si pentru sotia ta,sa reusiti sa renovati casa care a ars,si nu numai pentru asta,si pentru sanatate, sa gasesti un serviciu bun, si sa aveti din ce trai. Avand doar 10 ani,sincer,foarte sincer,imi pare rau ca nu te pot ajuta, dar imi doresc din tot sufletul sa treceti peste tot, si totul sa fie bine.Jos palaria in fata lui Wales,a lui Ema, alui Adaniela, a lui caractere, a lui Holiud si a lui Justitiarului pentru ca ne-a incurajat pe toti! Toti pentru unul!

| cristi202 explică (pentru JasonMcCann):

Nu baga in seama ce zice BurningCreation. Doar o rugaciune daca ai acut, e un mare ajutor, Dumnezeu ii asculta pe copii mai mult decit pe cei maturi, asa ca faptul ca esti doar un copil in acest caz e un atuu. Multumesc mult pentru rugaciuni si pentru incurajare.

| justitiarul a răspuns (pentru cristi202):

Toata lumea cere acelasi lucru:un numar de cont Cristi!

| Ioandelasal a răspuns (pentru cristi202):

Buna cristi202,
Am facut postarile la cald si fara a ma gandi la toate posibilitatile. Stiu ca multe banci, printre care si BCR, asociaza contului de card si un cont curent. Sotia ta ori tu, daca aveti card pentru salariu, verificati si daca aveti cont curent. Daca nu aveti rugati sa va deschida unul, aveti toate datele ncesare depuse la deschiderea contului de card. Explicati-le situatia si precis vor intelege. De asemenea poate sa deschida contul si o ruda apropiata, in care aveti deplina incredere. Succes si numai bine!

| JasonMcCann a răspuns (pentru cristi202):

Nu ai pentru ce! Ma bucur ca am ajutat cat am putut, si poate pe viitor, o sa te ajut sa gasesti un loc de munca.

| JasonMcCann a răspuns:

Imi pare rau sa te informez,dar Cristi nu are nevoie de comentariile tale STUPIDE,mai ales ca NU IL AJUTI DELOC! Eu l-am incurajat, nu pot face mai mult din pacate, sunt doar un copil.

| wales a răspuns (pentru JasonMcCann):

Fiecare ajută cum poate, important e să ajuți. Dacă te-ai rugat pentru Cristi, Dumnezeu vede acest lucru, pentru un copil e suficient și nu trebuie să te necăjești că nu poți mai mult.

| wales a răspuns:

Chiar era necesar să îți arăți răutatea? Așa te simți tu bine? Dacă atât ai reușit să înțelegi, No Comment. Domnul să te aibă în pază și pe tine.

| beautifulkiss a răspuns:

Buna draga Cristi202, imi pare foarte rau pentru situatia ta, stiu ca este un moment foarte dificilsad
Eu nu te pot ajuta din punct de vedere financiar/material deoarece am doar 13 ani si nici eu nu o duc foarte bine.
Totusi,eu iti doresc numai bine, sper sa iti gasesti ceva de lucru in Bucuresti, sa iti poti repara casa si sa fie totul bine.Nu uita Dumnezeu este cu noi oriunde am fi,orice s-ar intampla.
Unii oameni nu isi dau seama de asta, dar Dumnezeu ne iubeste pe toti si este cu totihappy
Noi te vom ajuta impreuna cu Dumnezeu, toti suntem cu tinehappy

| Graphee a răspuns:

- Bună cristi, îmi pare foarte rău pentru ce ai păţit, dar îţi doresc putere de trecere peste acest moment nefericit. Aşteptăm un cont bancar, pentru a te putea ajuta. În rest, îţi doresc numai bine.

| PufuleţiCuCaramel a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, Cristi!
Imi dau seama prin ce treci!sad
TPU te sustine!

| Lovelyx3Friendly a răspuns:

Vai nu imi vine sa cred ca lumea de pe TPU. este atat de buna, si pentru ca vin sarbatorile si azi e Mos Niculae, sper sa primesti ajutor mult, si sa ai niste sarbatori frumoase, cu casa reparata si totul la fel ca inainte, sa incepi anul 2012 cu bine si dorinte implinite. Eu din pacate nu te pot ajuta, dar promit ca o sa postez aceasta intrebare in cat mai multe locuri. Succes, si foarte mult noroc!

| cristi202 explică (pentru Lovelyx3Friendly):

Multumesc mult, mult, mult de tot pentru sustinere! Chiar daca nu ma poti ajuta material, facind cum ai zis vei face f mult pentru mine!

| RazvanGeorge a răspuns:

Povestea ta ma emotionat pana la lacrimi, iti doresc tot binele din lume, si Domnul sa fie cu tine! Sper sa reusesti sa iti refaci casa in cat mai scurt timp posibil! Iti doresc sarbatori fericite, pline de bucurii, sanatate, voie buna si credinta in suflet!

| cristi202 explică (pentru RazvanGeorge):

Multumesc mult pentru urari! Asa sa fie cum imi doresti, dar si tie sa iti dea Dumnezeu tot ce ai nevoie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of, mai Cristi... tocmai tie. Imi pare tare rau pentru situatia ta. Daca te pot ajuta cu ceva, in ceea ce priveste instalatia electrica, o fac bucuros.
Luni ajung in Branesti. Lasa-mi in privat nr-ul de telefon. Vom vedea ce putem face.
P.S. Eu stau in Brasov, dar mai am cate ceva de reparat prin Bucuresti.

| cristi202 explică (pentru anonim_4396):

Cum sa iti las in privat nr.ul de telefon cind de fapt nu accepti mesaje private? Ti-l las aici, ca si pentru toti cei ce vor sa imi raspunda la cerere - 0722320024 sau 0735033608 (al sotiei mele). Si, daca te vei implica, nu pot decit sa iti multumesc mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Ai dreptate, imi cer iertare. Am luat numerele de telefon. Om vedea ce putem face.

| cristi202 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult ca ai venit sa vezi ce se poate face si ca vei reveni sa si faci instalatia electrica. Asta inseamna mult pentru mine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i momentul sa fii sarcastic. Filozofiile despre credinta si ateism nu se fac cind esti la ananghie, mai ales ca pe fiecare-l priveste daca vrea sau nu sa creada in ceva (asta-i o treaba pur personala). Oricui i se poate intimpla o nenorocire. Nenorocirile nu bat la usa si nu te intreaba de nimic, te lovesc pur si simplu. Si in momentul ala, daca primesti o mina de ajutor, nu conteaza ca esti ateu sau credincios si nici ca-ti intinde mina un ateu sau un credincios, important e sprijinul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu spune vorba mare, pentru ca nu stii cind te loveste soarta. Sa ai nevoie de ajutor, nu inseamna neaparat sa n-ai ce minca intr-n anumit moment si sa rabzi pina reusesti sa te angajezi, sau sa-ti arda casa, ori sa-ti scrintesti o glezna. Sint multe situatii critice in care te poti trezi ca esti complet la voia sortii si fara sa primesti ajutor, mori efectiv cu zile.
Gindeste-te ca imntr-o excursie aluneci si cazi intr-o prapastie si-ti rupi oasele. Chiar daca supravietuiesti, ramii imobilizat, iar apa si mincarea iti ajung pentru o zi doua. Daca nu se nimereste un trecator care sa te auda cum tipi, MORI CU ZILE.
Poate sa se prabseasca o cladire peste tine la un cutremur. Multi au murit cu zile, pentru ca desi au supravietuit prabusirii cladirii, desi au venit salvatorii sa-i scoata pe cei prinsi sub darimaturi, pe ei nu i-au auzit. Sau i-au auzit, dar mormanele de betoane si moloz erau prea instabile sa poata cobori cineva pina la ei fara sa se prabuseasca totul complet.
Sint alunecari deteren si oameni ingropati de vii in casele sau masinile lor, daca nu vine nimeni sa-i scoata, sau nu stie nimeni de ei, MOR TOT CU ZILE.
Sint inundatii, eruptii vulcanice, incendii si cite si mai cite situatii in care te poti trezi complet neputincios. Abia atunci realizezi cit de mult iti foloseste sa fie cineva in preajma ta sa te scoata din nenorocire.
Nu zi vorba mare pina nu te gindesti bine, pina nu stii ce-ti poate rezerva soarta. Nimeni nu e invincibil, nimeni nu-i atotputernic. Oricind te poti afla in situatia sa ai nevoie ca cineva sa-ti intinda o mina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tea obligat propietarul sai refaci casa sa inteleg?

| cristi202 explică (pentru anonim_4396):

Nu m-a obligat, e de la sine inteles ca trebuie sa o fac. Propietarul e un om f de treaba, si am ajuns la o intelegere. Oricum, pot spune ca a fost din vina mea, desi i se putea intimpla oricui - daca eu nu stateam in casa, casa era intreaga acum, si cred ca asa e corect, sa repar ceea ce s-a stricat datorita faptului ca eu am stat acolo. Propietarul oricum nu are nici o vina pentru cele intimplate - el s-a trezit cu casa distrusa, deci trebuie sa o refac macar cum a fost.