| takamura a întrebat:

Alta intrebare botanica, va rog: cand cumpar Cale si Crinul pacii, ele sunt in manunchi de in ghiveci. Le place asa, in gasca sau trebuiesc rarite?
Iar Violetelor de Parma ce sa le fac sa faca si flori? Isi dezvolta frunzele...o nebunie, dar flori...nu.
Multumesc!

2 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Violetele sunt probabil in perioada de 2-3 luni pe an in care nu fac flori. Ai rabdare si vei vedea ca vor inflori.

| GheorghiuIoana a răspuns:

Buna! Crinii si calele trebuiesc rasfirate si plantate separat sau intr-un ghiveci mai mare. Nu trebuie sa le tii inghesuite pentru ca dupa ceea nu se dezvolta total si nu vor face flori, iar daca fac, fac unele rahitice. In schimb, violetele au nevoie de ingrasamant pentru a li se dezvolta si florile, nu numai frunozele!
Sper ca ti-am fost de ajutor!