| hellokittyyyy a întrebat:

Am 3 cactusi si tin foarte mult la ei...Am cautat tot feluri de site-uri dar n-am gasit nimic cum sai ingrijesc... daca ma puteti ajuta sa imi spuneti sau sa-mi dati site-uri.

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna Kittyyyy:)
http://totuldesprecactusi.blogspot.ro/
http://www.gradinamea.ro/......543_1.html
vezi daca e ceia ce cauti tu.
O zi frumoasa sa ai:)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cactusul adora contactul direct cu soarele. De asemenea, este recomandat sa nu il uzi in exces pentru ca o sa ii putrezeasca radacina. Pune-i apa doar cand pamantul este uscat.
Cactusii de forma rotunda adora apa pe trunchi, ca si cum ar fi spalati. Singurul cactus care face exceptie de la regula este Poinsetia, cunoscut in mod popular sub numele de craciunica.
Acesta infloreste iarna.
De asemenea, nu trebuie mutat si incearca sa il feresti de curentii de aer. Cand face boboci nu este bine sa ii atingi, pentru ca ii poti strica.
Pentru a favoriza inflorirea cactusilor, este bine sa rupi puii care se formeaza in partea de sus. Nu confunda bobocii cu puii. Sunt doua lucruri diferite.
In lunile reci, adica din noiembrie pana in februarie, cactusii se uda foarte rar sau deloc. Depoziteaza-i intr-un loc umbros, feriti de frig sau de curenti de aer. In martie poti sa ii scoti pe geam sau pe terasa pentru a fi in contact direct cu razele solare.
Chiar daca ai udat un cactus in exces si i-a putrezit radacina inca mai exista remedii. Taie partea din tulpina care este inca intacta. Apoi pune-o intr-un amestec de doua parti nisip si o parte pamant si va face singura radacina.
Te pup!

| hellokittyyyy explică (pentru anonim_4396):

Mia mai dat asta cineva

Răspuns utilizator avertizat