| coadadematura a întrebat:

Am auzit ca Parlamentul European doreste sa interzica copacul Paulownia Tomentosa deoarece este considerata o specie invaziva iar persoanele care au afaceri cu plantatii de Paulownia Tomentosa sunt in pericol.
Este adevarat?

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

O fi, daca tu spui nca asa ai citit, tot ce se poate.
Daca este specie invaziva, asa se iau masuri, pentru ca sufoca plantele indigene si dispar.
Uite un exemplu.Salcimul,ala cu flori albe, la care merg albinele, cred ca stii ce vorbesc.Este originar stii de unde? Din America de Nord,mai exact SUA,dar eu pe aici nu am vazut nici urma de salcim laughing chiar mam mirat,asa ca am cautat sa vad ce se intampla si guvernul american la pus pe lista celor invaziva,deci nu vor sa il planteze.
Bine asta nu inseamna ca tu acasa la tine,pe terenul tau nu poti planta.
Asa si cu Paulownia asta,poti sa plantezi tu,legea se refera la spatii publice,pe mais tiu eu linga soszele,cai ferate etc,deci nu se da voie sa fie plantat asa,in felul asta sar raspindi si sufoca si elimina flora spontana.
Asa scrie si la americani,salcimul este specie invaziva,trebuie eliminat laughing
Eu cu inca cineva am pus seminte,la un alt roman acasa si ise deja afara din curtea lui pe sub gardu de beton laughing ies intruna din radacini,el ia taiat,dar nu mai scapa de ei acum laughing

Banui ca pentru cei care cultiva no sa fie problema,aia ii taie pentru lemn sau ce se fac cu ei.Dar nu cred ca Poulowina in RO se inmulteste asa usor cum spui tu.
Poate este vorba in tarile mai calde,in RO exista copacul asta si pana acum,de zeci de ani,prin parcuri, dar nu am vazut niciodata sa se inmulteasca asa singur.

Cum este si cu salcimul, asta te invadeaza, mai ales in zone mai calde, iar eu is intr-o zona de asta mai calda, cresc salcimii de nu-ti vine sa crezi in 2-3 ani daca au apa deja se face padure; ies ca ciupercile dupa ploaie.

Cum ar veni legea este data pentru zonele unde ar avea conditii f bune si ar putea deveni invazive.
Salcimul in RO nu-i invaziv, dar uite ca in America este, poate daca il duci in Spania sau Italia prin sud, unde clima este si umeda devine invaziv.

| gabicoo a răspuns:

E arbust ornamental!
Am văzut la cineva! Arată fenomenal!
Nu inteleg de ce l-ar interzice!

| coadadematura explică (pentru gabicoo):

Pentru faptul ca este considerata o specie invaziva cum am scris si mai sus. Se înmulțește prin semințe si se raspandeste extrem de usor.
De asemenea este folosit si pentru lemn insa tot este considerata specie invaziva

| gabicoo a răspuns (pentru coadadematura):

Parlamentul european a dat dispoziție ca și ambrozia să fie eliminată și România e plină! Deci stai liniștit!

| IceRope a răspuns:

Doar ai auzit. Lemnul de Paulownia este extrem de prețuit în anumite industrii.

| Jatropha a răspuns:

Mi fábrica de muebles se abastece con madera de paulownia de www.www.paulowniaonline.net y quiero tener mi madera sin comprar a otros socios. En un futuro próximo quiero establecer otras 10 hectáreas de paulownia y estoy buscando comprar 10 hectáreas de tierra cultivable en Barcelona o Valencia. Si sabe de tierras cultivables, contácteme en jatropha.europa@gmail.com