| larcrik a întrebat:

Am cumparat de la un supermarchet o zambila in ghiveci. Azi am taiat floarea care s-a facut si am pus-o intr-o vaza. Acum nu stiu ce sa fac cu bulbul. Are inca frunzele verzi si mai are si un pui langa cel mare. Cum se trateaza in continuare? Mai ud ghiveciul? Cand ar trebui sa separ puiul?

Răspuns Câştigător
| warwara a răspuns:

Floarea ar fi tinut mai mult daca nu o taiai. in apa se va ofili in cateva zile... bulbul uda-l dar si nu separa bulbul mai mic. La un moment dat, frunzele se vor ingalbeni si se vor usca. nu le taia, nu le face nimic, lasa-le sa se usuce singure si sa se desprinda cu usurinta de bulb. dupa aceea poti scoate bulbii din ghiveci si pastreaza-i pana la toamna, cand ii poti planta in gradina sau da-i cuiva care dispune de asa ceva! succes!

6 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Il pui la lumina si il uzi o data pe saptamana.

| dana1986 a răspuns:

Era mai bine daca il lasa-i in ghiveci pentru ca mirosea la fel de frumos dar era si mult mai rezistent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu tin bulbul in ghiveci de la 1 martie cand primesc in fiecare an de la fiul meu, pana in toamna in loc umbrit si ud bulbul o data pe saptamana. Am grija sa nu se usuce pamantul, sa fie mereu umed. In ianuarie, il scot la lumina si caldura, il ud mereu dar nu foarte mult si urmeresc ce se intampla : se mai ofilesc frunze si le rup, intorc ghiveciul tot timpul sa aiba lumina din toate directiile. In martie am o floare, nu chiar ca si aceea pe care am primit-o cu un an in urma, dar...este frumoasa. Iti dau un link cu ingrijiri specialitate:
http://www.gradinamea.ro/Zambila___Hyacinthus_orientalis_3564_536_1.html
http://casa-gradina.acasa.ro/......rcise.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Taci

| larcrik explică:

Multumesc pentru reply. Am sa fac intocmai. Am ales sa tai floarea crezand ca o sa tina mai mult.(asa am citit undeva). Asa s-a intamplat la Amaryllis. A tinut floarea mai bine de 2 saptamani in vaza. Am presupus ca fiind tot cu bulb...

| larcrik explică:

Multumesc pentru reply. Am sa fac intocmai. Am ales sa tai floarea crezand ca o sa tina mai mult.(asa am citit undeva). Asa s-a intamplat la Amaryllis. A tinut floarea mai bine de 2 saptamani in vaza. Am presupus ca fiind tot cu bulb...