| Solanges a întrebat:

Am un bulb de zambila pus intr-un ghiveci extem de mic. Bulbul are si tulpina de circa 10 cm inaltime. Bulbul este jumatate afara din pamant. Vreau sa il pun intr-un ghiveci mai mare si nu stiu la ce nivel trebuie sa fie bulbul. Ingropat total in pamant, pus in pamant la o anumita adancime ori asa cum e si acum adica jumatate afara?

5 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Asa cum este in ghiveciul acesta mic lasa-l asa pina dupa inflorire si cand ingalbenesc frunzele tai frunzele si scoti bulbul apoi al pui intr-un loc racoros si bine aerisit pana in septembrie cand il plantezi din nou in alt ghiveci mai marisor dar nu prea mare ca au sa se dezvolte radacinile si nu mai infloreste si bulbul sa ramana pe jumatate descoperit doar pe jumatate in pamant

acum daca vrei ca sa apara mai estetic ghiveciul actual introdu ghiveciul intr-o vaza transparenta de flori in care in prealabil ai introdus pietre ornamentale de rau la un nivel atunci cand pui ghiveciul peste pietre sa nu se vada dunga din vaza
pui apa in vaza pina la ghiveci sa nu ajunga in ghiveci apa
radacinile isi trag apa cat au nevoie
te sfatuiesc sa nu deranjezi acum planta mutand-o in alt ghiveci

daca totusi doresti acest lucru atunci acoperi bulbul exact pina la nivelul actual sa nu depasesti jumatate de bulb cu pamant

Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca il schimbi in alt ghiveci bulbul de zambila trebuie sa-l pui in asa fel incat sa aiba posibilitate sa se dezvolte sa infloreasca si il acoperi cu pamant.

| aaaa12345 a răspuns:

Bulbul trebuie sa stea in pamant si eu am avut

| Solanges explică:

Il acopar cu pamant doar ori il ingrop? Eu inteleg de la tine ca trebuie sa il pun in pamant in asa fel incat locul de unde pleaca tulpina sa fie la 1 cm sub pamant sa zicem. Corect?

| Solanges explică:

Am inteles ca trebuie sa stea in pamant. Dar... la suprafata ori ingropat?