| anonim_4396 a întrebat:

Am cumparat zilele trecute cativa butasi de trandafir, pe care doresc sa-i plantez in pamant : trebuie ocrotiti / acoperiti intr-un mod special pentru a inflorii la anul devreme? Se pune / le puneti ceva special la radacina pentru a inflori frumos si mai devreme sau pentru protectie?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ai cumparat butasi sau plante de trandafir cu radacini? Butasii is doar portiuni de planta, un lastar, deci un bat sa-i zic asa, pe care il pui la inradacinat.

Daca ai luat planta cu tot, are radacini, plantezi, nu trebuie sa faci nimic, in primul an nu vor face flori sa spui wow, are nevoie sa se prinda bine radacinile in pamint, sa se dezvolte, sa aiba putere dupa sa faca flori frumoase.

Pt protectie, depinde in ce zoina esti in RO, dar la ce ierni is in RO acum, nu cred sa aiba nevoie de protectie.
La trandafiri, toamna, dupa ce le cadeau frunzele, se venea cu o sapa o scula ceva si se aduna pamint in jurul tulpinii, sau tulpinilor, oricum acolo sa le acopri nitel cu ceva pamint. Acel pamoint le protejeaza de gerul din timpul ierni, sa nu degere acolo la baza.

Pprimavara devreme, ce se putea lucra pamintul se desc opera, se retrage acel pamint pus, chiar si mai mult decat a fost pus, ca planta sa nu faca radacini acolo sus.

Trandafirul este o planta care inradacineaza f usor, de aia se foloseste si inmultirea prin butasi, dar nu se pun acum la inradacinat, pentru ca vine deja iarna, se pun primavara.

Primavara tai bucati din lastari, asa cu citiva ochi, aia se numesc butasi, infingi in pamint, asta e cea mai simpla metoda.Ca sa nu se usuce, trebuie sa mentii acolo la acel butas o oarecare umiditate, omul acasa, pune o sticla de pastic peste el si se mentine acolo o umiditate care tine acel butas viu.Cind butasul face frunze, scoti sticla, deja a prins radacini.

Dar cum am spus, butasii se planteaza sau se pun la inradacinare primavara.
Acum dei pui se usuca.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Caută pe google informatii gasesti acolo cum sa plantezi si sa ingrijesti trandafirii

| J0B0MAT a răspuns:

Trebuie acoperiți cu sticlă/borcane din ce știu eu.De unde i-ai cumpărat ai putea să întrebi mai multe detalii despre plantare și ar trebui să ți se dea.

| fluture156 a răspuns:

Să taiati putin din varful rădacinilor inainte de a-i planta. Trebuie acoperiti cu sticle. Se taie fundul sticlei si se pune peste floare pentru a crea un efect de sera. Primavara se desface initial dopul sticlei si mai apoi se va lua sticla de tot.
Săpati pe langa ei, si adăugati gunoi/ingrășământ. Vor înflori. nu sunt pretențiosi.