| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna seara am Si eu niste intrebari...

1. Vreau sa-mi plantez vita de vie alba, dar vreau sa o plantez in ghivece de flori pana se maturizeaza se poate face asa si apoi sa o plantez dupa ce are radacina in pamant din ghiveci.

2Am plantat intr-un giveci 2 nuci.O sa iasa asa nucii sau trebuie sa cumpar nuc?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! NU.Nu poti planta in ghivece de flori.Vita de vie alba sau orice soi se planteaza direct in pamant primavara in luna martie atunci cand vita de vie are muguri.Tai dintr-o vita de vie care e roditoare, o coarda de aproximativ 30 de cm.Sapi o groapa de 15x15 cm si adanca de cat e coarda un pic mai mica, coara sa iasa afara cam 5-10 cm.Pui acea coarda in groapa cu mugurii in sus si ingropi cu pamant.Peste ce a ramas afara din pamant faci un musuroi deasupra.Uzi bine cu apa dulce pana cand incepe a iesi coarda cu frunze din acel musuroi care l-ai facut.Asa se planteaza vita de vie, nu cu radacini gata.In ghivece nu poti pentru ca,, butasul,, adica acea coarda trebuie sa fie de 30 de cm si pricepi ca nu incape, plus de asta ii trebuie loc sa faca radacini care cresc foarte mari si puternice in scurt timp. Deci afara direct in pamant coarda taiata dintr-o vie roditoare cu muguri, primavara la sf lunii februarie, inceputul lunii martie, atunci cand coarda are muguri.

2. La fel nucul nu se prinde in ghivece.Ii trebuie mult mai mult spatiu chiar daca e o nuca mica, pentru a trage din pamant sarurile necesare.In doar doi pumni de pamant cat e in ghivece...slabe sanse. Trebuie sa cumperi un pui de nuc de aproximativ 1 metru, cu mugurasi.Nu cumpara fara mugurasi deoarece risti ca acel nucusor sa fie uscat.Mai sunt tepari dinastia care zic ca e bun dar de fapt puiul de nuc e uscat. Daca ai posibilitatea sa mergi la tara, il scoti direct din pamant, il aduci unde vrei tu sa il plantezi, sapi o groapa de 50x50 cm, il plantezi si uzi abundent pana ii da frunzele.
Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii a am tinut trei vite intr-o cratita cu apa, in balcon vreo trei luni pana sa plec la tara.au facut radacini si lastari si s-au prins toti trei.la anul sper sa dea rod.dar cum spune ramon asa se fac, butasii ori mustacerii.iar nuci gasesti prin vii, am eu o multime de pui de nuc prin vie.problema lor e foarte ciudata. daca plantezi tu nuca, nu prea iese, dar daca o scapa cioara din plisc si cade pe pamant, se prinde.