| anonim_4396 a întrebat:

Daca plantez acum bulbi de lalele si zambile, vor mai inflori?

Răspuns Câştigător
| kh1ss a răspuns:

Eu zic sa incerci. mie mi-au inflorit

2 răspunsuri:
| raisabanea a răspuns:

Nu mai infloresc. Bulbii de lalele, narcise si crocusi, se planteaza in sept.-oct.(sa nu fie pamantul inghetat). Iarna ei trebuie sa-si faca frigul si sa fie acoperiti cu zapada. Eu ii tin iarna in jardiniere afara in balcon. Poate sa inghete pamantul din jardiniere bulbii nu sufera. Numai asa primavara infloresc cu floarea mare si frumoasa. Deci daca ii ai, ori ii pui in pamant sa iasa si vor fi numai frunze, ori (dar este mai greu ca vara este foarte cald si se stafidesc) ii pastrezi pentru toamna. Dar este mai greu.

| mariavinereanu a răspuns:

Nu, in nici-un caz! Doar in septembrie si infloresc la anul in primavara.Nu te lasa tentat de pretul mai redus al bulbilor. Daca ai, pastreza-i la loc intunecat si uscat pana in toamna. Daca ai ghivece cu flori si nu doar bulbi, planteaza-i in gradina cu pamant cu tot si vor reinflorii la anul.