| icerose27 a întrebat:

Am de facut un proiect la biologie si trebuie sa plantez o planta si sa scriu observatii si alte lucruri despre ea. Imi puteti spune niste plante mai interesante pe care sa le pot planta si sa rasara pana la
saptamana altfel in aprilie ca as vrea sa plantez altceva nu doar grau sau malai cum vor face majoritatea colegilor mei.(imi puteti spune si in cat timp rasar va rog)

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Cel mai la indemana este sa pui la incoltitit fasole, care rasare repede si ai ce nota pentru proiectul tau.Castravetele incolteste greu, dupa 10-15 zile chiar,este buna si mazarea dar pentru asta trebuie sa cumperi un pic cu seminte,pe cand fasolea o gasesti la mama in camara, cu siguranta. Pune intr-un mic vas (ceascuta de cafea, castronel, etc)boabe de fasole, pe care le acoperi cu apa calduta si le lasi intr-un loc luminos.Vei observa ca a doua zi se vede veja ca samanta s-a hidratat(umflat) si un mic muguras se contureaza. Dupa doua -trei zile mugurele pocneste si se sparge coaja semintei, incoltind. Poti muta semintele in pamant, intr-un ghiveci obisnuit si planta se va dezvolta foarte bine daca sunt udate si au caldura.

2 răspunsuri:
| dryft3r a răspuns:

Incearca cu uyn bob de mazare.

| camytza a răspuns:

Poti incerca sa plantezi castravete cati acela iasa in 3-5 zile maxim