| KateNoH8 a întrebat:

Hi! Am un proiect la biologie despre Nil (ecosistemul), adica sa scriu specii de pesti (pana acum am gasit dooar Bibanul-de-Nil) si desper plante, alge... eu nu am prea gasit multe, pe wikipedia nici'atat, daca stiti vreun site sau sa imi ziceti cateva lucruri va rog. Thx!

1 răspuns:
| Crystal112 a răspuns:

Fauna Nilului este foarte bogată, de menţionat ar fi: crocodilul de Nil, gâsca de Nil, şobolanul Nilului, varanul şi hipopotamul, fiind considerate animale sfinte de vechii egipteni.

si la plante ce sa mai creasca in afara de alge eu stiu, papura si eventual nuferi, baga si tu o denumire acolo
nufarul de nil big grin

Întrebări recente