| Andreea278 a întrebat:

Am lasat o persoana sa aiba grija de florile mele cat am fost plecata.Acum cand m-am intors am observat ca a scufundat o orhidee prea mult in apa incat apa i-a ajuns intre frunze si a putrezit...Stiti daca o mai pot salva? Ce as putea sa fac?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lasa orhidea cateva zile fara s-o uzi, pana ce se usca pamantul la normal.
Poate vei avea norocul sa-si mai revina dupa "inec".

| Andreea278 explică (pentru Bula):

Radacinile sunt foarte sanatoase si frumoase.Problema e ca frunzele sunt putrezite pentru ca a ajuns apă intre ele!

| Bula a răspuns (pentru Andreea278):

Frunzele complet putrezite trebuie indepartate (se desprind usor), iar cele mai putin afectate se mai lasa 1-2 saptamani. Ori isi vor reveni, ori vor cadea singuri.
Daca radacina este relativ sanatoasa, planta se va regenera dupa un timp, cat poate.