| anonim_4396 a întrebat:

Am o bucatarie foarte mica si nu stiu cum sa o amenajez. Ce idei imi dati?

Răspuns Câştigător
| crisa a răspuns:

Http://www.info-ghid.com/......tiu-s.html
Utilizati la maxim spatiul gol (sub fereastra, chiuveta) pentru a aseza aici dulapurile sau sertarele.
Daca nu aveti suficient spatiu in bucatarie, apelati la o masa plianta pentru micul dejun. Instalati mici dulapuri suspendate pentru pahare.
Daca bucataria dumneavoastra este prea mica sau indepartata de restul casei transformati-o in bucatarie americana marind-o cu ajutorul unui perete care sa duca direct in sufragerie.

6 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Este de dorit ca dulapurile sa fie suspendate, masa rabatabila sau plianta, poate fi in continuarea blatului de la mobila, sau chiar deschizandu-se din ea (inchisa fiind ca o usa peste dulapul de jos). Culorile sunt importante, cat mai deschise, dar nu intr-o singura nuanta. Sa fie vesel si armonios. Mobilierul poate sa aiba rafturi asimetrice... Scaunele sa fie de cat mai buna calitate, dar sa fie ceva care ori se pot strange, ori pot sa fie niste cuburi care sa poata fi folosite la depozitarea lucrurilor necesare. Adancimea dulapurilor sa nu fie prea mare ca altfel dau impresia ca se prabusesc peste tine... sau ca sunt mai mari decat spatiul...

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Am uitat sa postez si cateva adrese unde sa vezi despre ce e vorba si nise adrese de designeri, poate vei avea nevoie sa apelezi
http://www.norvinia.ro/mobilier/bucatarii-mici/buc_mica05.html
http://www.norvinia.ro/mobilier/bucatarii-mici/buc_mica03.html
Aici ai si proiecte pentru bucatarii mici de unde poti lua idei... sunt foarte bune
http://www.norvinia.ro/......ica08.html

| lost.in.rain a răspuns:

Intr-un spatiu mic e indicat sa folosesti culori deschise, mobilierul sa fie suspendat pentru a-ti da libertate de miscare. Evita sa incarci si tine la indemana doar ceea ce folosesti zi de zi.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand ai o bucatarie mica, eu am avut prima mea bucatarie increbidil de mica, totul trebuie sa fie foarte ordonat, ordinea este prima care da impresia de spatiu. Foarte importanta este culoarea peretilor. Faianta trebuie sa fie cea mai lucioasa si cat mai deschisa la culoare. Aragazul trebuie ales cu dimensiune normala. Sa nu-ti iei un aragaz mic in ideea ca n-ai spatiu trebuie unul normal. Bufetul sa cuprinda doar strictul necesar. Restul se depoziteaza in camara. Daca ai tendinta sa cumperi lucruri mici vei baga cu siguranta mai multe. Masa nu este neaparat necesara mai bine un bufet cu blat, oricum in ziua de azi cam toti mancam in casa si nu in bucatarie. Mie nu-mi place sa servesc masa la bucatarie nici acum cand am spatiu. In capul meu, bucataria este fabrica de mancare si masa se serveste in alt ambient chiar daca presupune mai multa munca. Fa-ti schite, calculeaza bugetul si singura vei gasi solutia optima. Sa faci din spatiul acela mic un loc prietenos si primitor sa nu-ti vina sa fugi de acolo, pentru ca dragostea trece prin stomac...