| AlexG98 a întrebat:

Am o centrala termica saunier duval thermaclassic... uitandu-ma pe ecranul ei am observat textul " F 13" care palpaia, moment in care nu aveam apa calda, iar dupa vreo 5 minute a disparut eroarea si am din nou apa calda...ce semnifica acea eroare? Si daca s-a stins e posibil sa apara iar?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Doar meseriasul care o face in garantie poate sa stie ce inseamna F13. Am gasit pe net: "Defect circuitul principal" dar nu stiu ce-i asta! Poti face un singur lucru: sa cureti filtrul de apa sa nu fie murdar, infundat. Se afla undeva pe conducta cu apa ce duce la centrala.

| sierra1 a răspuns:

Probabil tensiune instabilă

F13 = Defect circuit principal

http://www.calorserv.ro/......lassic.pdf

| KR0NSTADT a răspuns:

F13 poate apărea din cauza plăcii de bază, atunci când apar fisuri minuscule între circuite, din cauza dilatării și a contracției repetate. S-a mai întâmplat să apară această eroare, din când în când, atunci când ventilatorul de extracție a gazelor arse merge îngreunat.
Trebuie să chemi pe cineva care se pricepe. Tu nu cred că ai ce să-i faci.