| AlexG98 a întrebat:

Am o centrala la apartament marca saunier duval...si a inceput sa picure pe dedesubt..care sa fie problema? Cum se remediaza?

Răspuns Câştigător
| Digikey a răspuns:

Este supapa de protectie de la circuitul de incalzire.Este reglata de fabrica la 3 bar.In instalatie trebuie sa ai 1.5 bar. Dintr-un motiv sau altul ai in calorifere presiune mai mare.Pentru inceput te poti duce la un calorifer mai accesibil si sa scoti putina apa pe la robinetul de aerisire. scoti 0, 5 l si te uiti pe manometrul centralei sa vezi daca a scazut presiunea.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Oho, pot fi o gărmadă de probleme. Dacă nu ești in temă, mai bine cheamă un specialist (mascat desgur) că e treabă serioasă

| Holiday a răspuns:

Ori ai presiune prea mare in instalatia de incalzire, ori s-a acumulat prea multa apa in vasul de expansiune.
Vezi ca trebuie sa ai un ceas de presiune pe centrala, da drumul la caldura si vezi daca in momentul in care se incalzeste apa presiunea trece de 2.5 bari. Daca e asa, mai scoate putina apa din instalatie. Daca nu depaseste presiunea, dar tot curge, trebuie golit vasul de expansiune, dar asta in principiu trebuie facuta de un depanator de centrale.

| Digikey a răspuns:

Te uiti cu o lanterna sub ea si incearca sa-ti dai seama pe unde picura.
Eventual faci o fotografie si incercuiesti punctul unde vezi ca apar picaturi de apa si postezi aici.

| AlexG98 explică (pentru Digikey):

Https://m.imgur.com/a/um2XAUI

Este fix deasupra la teava cu apa calda(cea din mijlocul centralei) ca sunt 2 de apa calda doua de apa rece din ce am observat la atingere

| AlexG98 explică (pentru Digikey):

Eu scot mereu apa din centrala pana ajunge iar la 1.5 bari... dupa ce folosesc apa calda ajunge la 2.2 bari...si iar trebuie sa scot.
Incerc ce ai scris tu mai sus si dau iar mesaj

| AlexG98 explică (pentru Digikey):

Am mutat-o pe modul caldura+apa calda si vad ca sta presiunea la 1.4-1.6 bari..si nu mai curge..eu o aveam doar pe apa calda...nu merge tinuta doar asa? Ca nu ma nevoie de caldura

| Digikey a răspuns (pentru AlexG98):

Daca nu actioneaza termostatul nu se intampla nimic.Eu o las asa si vara si iarna.

| Digikey a răspuns (pentru AlexG98):

Este supapa de protectie de la circuitul de incalzire.Este reglata de fabrica la 3 bar.In instalatie trebuie sa ai 1.5 bar. Dintr-un motiv sau altul ai in calorifere presiune mai mare.Pentru inceput te poti duce la un calorifer mai accesibil si sa scoti putina apa pe la robinetul de aerisire. scoti 0, 5 l si te uiti pe manometrul centralei sa vezi daca a scazut presiunea.