| Dascalu_Dan_1979 a întrebat:

Am o combină arctic, de ceva timp imi îngheață o parte din spate exterior. As vrea sa stiu daca e normal. Combina merge cam 1 ora si sta 20 de minute.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

De ceva timp ingheata,adica? Inainte nu se intampla la fel?
Normal in spate nu ar trebuie sa inghete,daca ingheata ceva nu este in regula.
Are radiator in spate doar,fara ventilator? Intreb,nu stiu combina aia cum este, sau e ceva gen cum sunt frigiderele? Frigiderul nu are ventilator la exterior, sau sa vorbim tehnic la Condenser, la radiatoru din spate, ori unde este el asezat sub, spate etc.
Deci nu ar trebuie sa inghete.La interior cum sta treaba? E plin de gheata sau cum e?

Congelatoarele au timp pentru dezghetare,unele au si element care dezgheata Evaporatorul,adica radiatorul care raceste. Orice congelator ingheata la radiatorul din interior,prinde gheata pe el,motiv pentru care la un mom dat se opreste,iar gheata aia de pe radiator se topeste.Tu nu vezi asta,nu ai cum pentru ca radiatorul care raceste nu este la vedere,nul poti vedea tu.
Ca urmare cand se opreste gheata de pe radiator se topeste,sau asa ar trebui.
Daca din anumite motive nu se topeste, atunci gheata se duce catre radiatorul de afara, ala cald, din spate sau de sub, unde il pune fabricantu. unia in spate, altii sub etc.

Deci tu ai ceva probleme.La interior, nici asta nu stiu, dar unele sau astea noi au ventilator, care sufla aerul prin acel radiator care prinde gheata pe el, deci acel ventilator circulla aerul, racindul.Asta ar fo o problema,sa nu mearga acel ventilator,asta daca are asa ceva.
Alta problema ar fi sa fie ars elementu electric care dezgheata,asta daca are asa ceva. Daca nu are nici ventilator,nici element,sa nu fie de la freon,sa piarda freon.

In orice caz,ar trebuie sal vada un meserias.Tu ce mai poti face,este sal scoti din priza,sa se dezghete de tot,sau cel putin partea din spate, apoi il folosesti iar si observi daca face din nou gheata la spate. Daca face atunci chemi pe careva.

Daca ingheata in spate, parca vad ca o sa inghete si compresor si tot, bine ala merge oricum, n-are treaba.
Ori il poti lasa asa sa vezi ce o sa se intimple, apoi revii cu info.

| Peridava a răspuns:

Nu prea inteleg ce spui dar, din ce inteleg, nu e bine deloc. De cand nu ai mai dezghetat-o? Nu e prea incarcata? Unii spun "nu trebuie". Ba trebuie. Scoate-o din priza. Dezgheat-o, curata si usuca tot. Poti sa o mai si lasi o zi dupa asta, cu usile deschise, sa se aeriseasca bine. Apoi, pune-o din nou in priza si porneste-o. Prima zi va merge mai mult. Dar daca si dupa doua zile va face la fel, ca acum, e cazul de service sau de schimbare.