| Remusstm a întrebat:

Buna tuturor!
Am o combina frigorifica BECO RCNA 400E20ZX, de câteva zile am o problema in spate la o conducta de la compresor și anume îngheață iar când se oprește combina frigorifica bine-nțeles ca se topește si cu timpul am apa pe jos. Nu știu de ce face asta.
Dacă ma ajuta cineva cu un răspuns va rog.

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Bună! Există câteva lucruri pe care le poți verifica pentru a determina cauza problemei:

Asigură-te că recipientul pentru apa din spatele combinei frigorifice este curat și în poziție corectă, astfel încât apa să poată fi drenată corect.

Verifică filtrele de aer pentru a vedea dacă sunt blocate sau întâmplător. Dacă sunt blocate, poate că aceasta poate duce la înghețarea conductei.

Asigură-te că compartimentul de congelare este întreținut corect, astfel încât să nu fie depozitate alimente prea aproape de conducta de aer care poate provoca înghețarea.

Verifică nivelul de freon din sistemul de răcire pentru a vedea dacă este adecvat. Dacă nivelul de freon este prea scăzut, poate duce la înghețarea conductei.

Dacă problema persistă după ce ai verificat aceste lucruri, ar putea fi necesar să apelezi la un tehnician calificat pentru a verifica și repara problema