| Pisik a întrebat:

Am o Craciunitza de aproximativ 2 luni de zile. Era tare draguta, avea majoritatea frunzelor rosii insa acum sau ofilit si incep sa creasca altele noi, micutze si verzi. Intrebarea mea e cum trebuie ingrijita anume si frunzele se inrosesc doar iarna? Multumesc anticipat happy

5 răspunsuri:
| tee a răspuns:

Floarea Craciunului este cam greu sa o faci sa infloreasca din nou. Deocamdata las-o in pace, ud-o si cam atat. Cand vezi ca a crescut cam mare in inaltime ii mai tai din tulpini. La inceputul lui septembrie trebuie sa o tai mai radical. Latarii lungi ii scurtezi la 3-4 noduri sau cat de mare vrei tu sa ramana. Apoi incepand din octombrie trebuie sa ii "aplici" o "terapie" menita sa o faca sa infloreasca si sa-i apara frunzele rosii. Trebuie sa stea cam 15-16 ore la intruneric total. Apoi scoasa din nou la lumina, asta in fiecare zi, pana in decembrie cand incep sa apara frunzulitele rosii.
Poti sa creezi aceste conditii pentru ea, folosind o cutie de carton in care o pui in fiecare seara pe la ora 17 si o scoti la 8 dimineata. Procesul s-ar putea realiza si natural daca nu ai mai intra in camera respectiva sa aprinzi lumina, iar de afara nu ar veni nici un fel de lumina, nici macar de la lumina de pe strada.
Bafta! Eu nu am reusit sa ma tin de acest "program" si am renuntat.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Acceseaza link-ul urmator:
http://casa-gradina.acasa.ro/......nului.html

| anad a răspuns:

Frunzele se inrosesc in luna decembrie, in preajma Craciunului.In aceasta perioada da din nou frunzulite.Ingrijeste-o normal si ai grija sa nu o muti in alt loc ca-i cad frunzele si se poate usca.

| EUSIATIT a răspuns:

Am si eu una dar sa stii ca e fff pretentioasa. pobabil ai deschis geamul si a venit aier rece, Nu trebuie sa aiba o temperatura mai mica de15 grade.lumina.si ferita de aier rece. asa am patit si eu. creste dar frunzele sunt ff mici si nu mai are acelasi aspect frumos [zici ca e o planta oarecare] INgrijeste o in continuare si vei vedea la anul [iarna] isi mai revine vara dar.sunt nemultumita

| Irina a răspuns:

Sa o feresti de curent si sa o uzi o data la doua zile.