| kokos a întrebat:

De ce se inrosesc frunzele pe partea inferioara la rasadul de rosii si se onduleaza in sus? Va multumesc.

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Hristos a inviat!
uite un link, poate iti e de folos
http://www.e-gradinarit.ro/doctorul-plantelor/113-bolile-tomatelor

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Stropeste-le urgent cu ceva pentru mana, si adauga un insecticid.

| kokos explică (pentru Danut_Popa_1961):

Multumesc Danut dar acum 9 zile am dat cu zeama bordeleza fara insecticid vad ca nu au mai continuat.Acum am Dithane M 45 si nu stiu daca este timpul suficient de pauza, zici ca ar fi bine sa pun si insecticid te rog raspunde-mi si mie daca este bine sa stropesc acum dupa 9 zilesi ce rol are insecticidul pentru ca nu am vazut chiar nimic pe ele.Sau sa-mi raspunda altcineva.Va multumesc mult.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru kokos):

Nu mai e nevoie sa dai cu nimic dupa 9 zile.Trebuie sa traca 3-4 saptamani.M-am gandit ca e efectul unor insecte sau viermisori, dar distrugerea frunzelor, unde practic se prepara hrana plantelor, mai se datoreaza si stropirii
cu apa a plantei pe frunze in timp insorit.Acestea e indicat sa se ude numai la nivelul solului, eventual pe rigola.

| kokos explică (pentru Danut_Popa_1961):

Multumesc Danut

| Adam_Adela_1974 a răspuns:

Se maneaza