| MentulaMagna a întrebat:

Cum se face desfolierea la flori? Am o violeta de parma careia i s-au ingalbenit frunzele si am citit undeva ca trebuie sa scap de astea ca sa creasca altele noi. Le rup cu mana cat pot, le tai de la radacina cu foarfeca de unde incep ele sa creasca, cum fac?

1 răspuns:
| GdX a răspuns:

Poti sa le rupi cu mana. Daca folosesti foarfeca asupra plantelor este bine sa o dezinfectezi cu spirt pentru ca prin taiere cica pot aparea boli. Asa am citit si eu intr-o carticica de horticultura.