| DenissaDeea a întrebat:

Am o intrebare, la cati ani, sau luni se inperecheaza in general perusi, si cad iti dai seama ca depun oua? vreau sai inmultesc, ce trebuie facut?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perusii se imperecheaza in perioada cea mai fertila, asica intre 2-4ani.devin apti fizic pentru imperechere de la varsta de 12-18 luni.sezonlu prielnic este primavara. femela depune oua la 14 zile de la iperechere. iar perioada de incubatie dureaza 19-21 zile.trebuie stabilite perechile si puse separat in voliera de preferat afara, daca nu exista pericol de inghet.de asemenea trebuie sa aiba un cuib. dar daca dupa 3 saptamani, in care au fost urmarite, nu s-a produs imperecherea inseamna fie ca acestea nu au intrat in perioada de imperechere, fie ca ele nu sunt compstibile.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 2 perusi si ea a avut 1 an au acum 6 oua si a o sa aiba pina Lunu al 6 pui si la noi este iulie.Nu inteleg cum au primavara? Ca la noi este un frig chiar unele dimineti ingheata. Eu nu ma pricep la perusi ca numai mai bine de un an ii am, vreau sa stiu si eu mai multe, si mai ales daca stie cineva daca este bine ca sa pun pe mama cu fetitele si pe tata cu baieti pentru ca nu mai vreau sa se inmulteaca ca nu mai am loc, dar mai mult imi pare foarte rau de perusa mea ca fufera foarte mult, Si-a smuls penele a fost foarte rosie pe piept si tot timpul este stresata.Eu cred ca crescatori de perusi fac greseala sa lase ca sa aiba mai mult pui.Eu cred ca o data este destul pe an.Mutumesc la cine citeste pentru timp lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cam asa ceva ai bagat mana in cusca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai trebuie mai intai sa ai un mascul si o femela apai daca sunt pereche se voor inperechea cand la vine timpul