| tiby93 a întrebat:

Salutare, am si eu o intrebare. Un amik are 2 perusi, care au facut 6 oua si peste o saptamana trebuie sa iasa puii. Imi va da si mie un pui, dar vreau sa fie baiat. Cum se deosebeste un mascul de o femela?

Răspuns Câştigător
| Ruxiii a răspuns:

Cand sunt pui, narile (aflate in zona carnoasa de deasupra ciocului) sunt colorate in roz la mascul si albe la femela.Cand creste masculul are narile de culoare albastru intens, iar femela beige ciocolatiu.
Ai grija pentru ca la femelele foarte tinere narile sunt colorate in albastru deschis, alburiu. Dupa ce va creste putin, mergi la veterninar ca sa te asiguri ca e baiat si nu fata.

1 răspuns:
| Elena1234456 a răspuns:

Trebuie sa mai creasca putin, vezi la culoarea narilor (trebuie sa fie albastra).