| lpavel a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care se pricep la instalatii de apa : Mi-ar trebui o teava de 1 si 1/4 țoli dar nu stiu ce inseamna țoli iar mie mi-ar trebui teava de plastic pentru apa, deci care ar fi marimea? ex.: de 25; 32; etc sa corespunda cu țolii de care am pomenit...?

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Tolul e unitatea de masura pentru grosimea unei tevi/tub. De regula un tol are cam 25, 4 mm.

| lpavel explică (pentru raluk27):

Multumesc! Nu ma asteptam ca o fata sa stie raspunsul! happy M-ai ajutat enorm, ai o funda de la mine! Sper sa fi sigura pe tine...

| raluk27 a răspuns (pentru lpavel):

Te rog! Cand mi s-a luat din mot la un an, am ales surubelnita si patentul laughing

| lpavel explică (pentru raluk27):

Bravo tie! Dar m-ai facut sa-mi fie rusine pentru ca tu ca fata ai stiut iar eu nu... sad

| raluk27 a răspuns (pentru lpavel):

Lasa ca inveti happy Nici eu nu stiu sa gatesctongue

| ionutz03 a răspuns (pentru raluk27):

Unitatea de masura pentru diametrul teviiwinking
Nu va mai ganditi numai la grosime tongue

| raluk27 a răspuns (pentru ionutz03):

Eu am explicat tehnic, ca tu te gandesti la pornache, asta e partea a douahappy

| ionutz03 a răspuns (pentru raluk27):

Am inteles..sa traiti.
Sper ca nu te-ai suparat de glumita facuta.

| raluk27 a răspuns (pentru ionutz03):

Eh, nu..Nu ma supar decat atunci cand am motive serioasehappy

16 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

De 25,4 aia de un tol si 1/4 nu stiu daca este pexal, dar iti spun aia la magazin mai exact.

| eandopuncttk a răspuns:

Iti este lene sa iesi din casa sa te duci la un magazin de instalaatii sanitare?

| lpavel explică (pentru eandopuncttk):

Daca nu ajuti ce mortii m-atii mai raspunzi?

| ionutz03 a răspuns:

Tol-ul este o unitate de masura (cum este si metru, cm..etc) Se foloseste de obicei la tubulatura ( furtune, tevi, conducte...cam ce este rotund). Este acelasi lucru cu "inch".
1 tol = 25, 4 mm
Ex. cand zici o teava de 1 tol inseamna ca are in diametru putin peste 2 centimetri si jumate.
Deci tie iti trebuie 2 tevi:
-una cu diametrul de 2, 54 cm
-cealalta se calculeaza 2, 54 cm impartit la 4 = 6, 3 mm (teava de un sfert)
Deci te duci la magazin si ceri o teava de 1 tol si una de un sfert de tol (este unitatea de masura pentru teava, coturi, robineti...etc) deci o sa stie ce sa iti dea.
Sper ca ti-am fost de ajutor
Mult succes.

| lpavel explică (pentru ionutz03):

Multunesc mult! Ti-as da funda dar am dat-o deja!

| ionutz03 a răspuns (pentru lpavel):

Nu-i nimic, n-am ce face cu funda.
Interesul meu era sa intelegi despre ce e vorba.

| lpavel explică (pentru ionutz03):

Da acum am inteles si n-am sa uit! Iti multumesc mult inca o data!

Răspuns utilizator avertizat