| BadiuRobert a întrebat:

Buna, as vrea sa stiu si eu cat inseamna un sfert de toli. Multumesc

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Numa profesori pe aici laughing sau trezit din somn probabil. De unde sa stie poporu ces aia toli sau inch, daca ei masoara in sistem metric.

Bine tu ai fi putut sa mergi pe google si sa faci conversia, scapai de astia de se luara de tine.
Auziu la ei, e asa de grea matematica laughing, sau altul daca te gindeai la inch, altul nu stii sa imparti laughing

Eu stiu ca la scoala romanii invata in mm, metric, dar asa e cand unia se cred mari cunoscatori, auzi ei stiu matematica.
Stiu ca au cautat cu google, ca de l-ai fi intrebat fata in fata, pe pariu ca is cam pe dinafara.
Nu ca tine de matematica, tine ca nu folosesti, deci de ce sa stiu chestii ce nu se folosesc la mine in tara.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

0,635.
E greu sa imparti 2, 54 la 4?
Vai de viata ta!

| sierra1 a răspuns:

"cat inseamna un sfert de toli"

daca te gâdeai la INCH, imparte 25, 4 mm la 4

| mihai69 a răspuns:

Înseamnă fix 25, 4 / 4 mm.
E chiar așa grea artimetica?

| relian a răspuns:

Uitel pe dario ce raspuns bomba ti-a dat laughing e cel mai tare. Bine ca nici restul nu-s mai breji laughing
Pt dario,
Imparti ce anume? Asa ziceam si eu, sau tu, vai de viata ta laughing cand imparti ceva, spune si ces alea, is mere, pere, oua sau ces? Dai lectii la altii, dar de fapt nu stiti nici pentru voi.

Treb sa explici, asta daca stii, unu care n-a avut dea face cu inch cu rahaturi, n-are habar, nu-i ca nu stie matematica sau alte rahaturi.

Deci tolu este unitate de masura imperiala, puteai sa-i zici, este folosit de UK, SUA si alte cateva state, e mai putin raspindit, relicve laughing

Puteai sai dai exemple, asa cum oamenii si in ro foloseau alte sisteme de masura pe vremuri, coti, picioare, prajina, la fel englezii au avut unitati de masura, dar ca ei nu au renuntat, nu au vrut sa treaca la sistemul international metric si au ramas asa.

Apoi trebuie sa-i spui tol sau inch este acelasi lucru, 1 tol sau 1 inch = aproximativ 2.5 cm, sau daca chiar stii exact, bagai si virgula.

Cam asa se da un raspuns cuiva. E ca si cum vine cineva si intreaba, stiu si eu ce OZN-uri laughing pai daca eu nu am intilnit, nu am invatat, nu se foloseste unde eu locuiesc, ce fac, ma apucu acu s-a invatat tot globu asta?
Scuze ca am scris la tiene, dar toti care ati raspuns, ati facut-o de sus si nimic clar, vorbiti ca si cu unu ca voi, sau de nivelul vostru, asta pentru cei care intr-adevar stiati.

| RaduRobertRO a răspuns:

0.635 centimetri

| BadiuRobert explică:

Multumesc pentru raspunsuri, dar sa va spun, eu sunt femeie care nu mam confrutat cu asa ceva, dar vad ca lumea o ia ca atare, era doar o intrebare care eu nu am invatat la scoala cu tol si cu inch. ASTAI ROMANIA?