| Ciki_Emanuel_1992 a întrebat:

Am o masina de spalat Arctic C1000 A programul porneste dar motorul nu se invarte. Ma puteti ajuta va rog?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Cheama reparatorul. Din pacate nu ai ce sa ii faci altceva.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Masina are display? Daca are display si tu ai cartea, manualul masinii cauta undeva la probleme ca o sa iti spuna acolo ce sa faci sa afli cam ce este defect. Orice masina de spalat cu display face chestia asta.O sa iti zica sa apesi ceva butoane, asta depinde de la masina la masina si pe acel display o sa iti apara un cod.Tot in manualul masinii la sfirsit ai acolo coduri si tu cauti acolo codu ce ti-a dat pe display si stii sigur cam ce problema este.Dar problema mai mult ca sigur este de la computerul masinii de la bordul electronic.Deci iti va trebui alta bord.Bine asta zic eu ca idee, dar tu afli cum am spus codul din manual. Daca nu ai manual cauta pe net si downloadeaza manualul modelului tau si acolo citesti ce trebuie sa apesi ce butoane pentru a ti se afisa codul cu problema.Asta ca sa eviti sa duci masina stiu si eu la service, ori sa chemi pe cineva acasa si sa-l platesti si pe ala pentru ca a venit si sa uitat.Deci e simplu afla codul si dupa stii ce sa faci.Bfta

| Holiday a răspuns:

Cauzele pot fi multiple: ruperea curelei, spargerea volantei, defectiuni la panoul de control, arderea motorului etc. Primele doua le poti constata si singur si eventual si remedia pentru celelalte ai nevoie de cineva specializat. Nu stiu cm e la modelul asta, dar in principiu in spatele masinii de spalat ai o tabla prinsa in suruburi. daca o dai jos vezi daca e rupta cureaua sau sparta volanta. Daca e una din astea, cumperi alta si o schimbi. Daca masina e inca in garantie nu o desface tu, cheama-i pe ei.