| Illuminati2016 a întrebat:

Am o priza industriala, aveti idee cum sa o scot ca nu vrea nicicum sa iasa, trebuie invartit sau ceva?

7 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Fa o poza si da-i cu ea aiciwinking

| darrio2007 a răspuns:

Unde o ai, ce voltaj are? Poate fi si de 380 V. O poza, sa vedem si noi.

Bula
| Bula a răspuns:

Priza este prinsa cu suruburi si cleme de prindere.
Stecherul este bagat in el prin apasare si eventual este prins inca cu suruburi si cleme de priza.

Trebuie vazut /studiat de o persoana calificata (electrician autorizat), fiindca poate fi sub tensiune!
Daca este priza industriala, mai mult ca sigur va este trifazat, caz in care functioneaza la 380V, iar atingerea poate fi mortala!

| Illuminati2016 explică (pentru darrio2007):

A nu am gasit-o pe un motor electric scos din priza care este legat la o priza schuko deci nu-i pericol si nu crez ca este 380v cred ca-i cu 3 prini monofazat

| Bizon95 a răspuns (pentru Illuminati2016):

Primul, PRIMUL LUCRU PE CARE TREBUIE SA IL FACI CAND DEMONTEZI O PRIZA

E SA INCHIZI SIGURANTA

altfel, DACA ESTI MASOCHIST SI **NU** ITI E FRICA SA TE ELECTROCUTEZI, TOTUSI, poate iti e "putin" frica SA DAI FOC ACOLO UNDE ESTI SI LA VECINI, pentru ca fara sa opresti siguranta, POSIBILITATEA de scurt circuit
SI DE DAT FOC E ****EXTREM DE MARE****

asa ca esti tare, ai gasit un motor electric si crezi tu SI NUMAI TU ca priza nu are curent sau CE RAHAT FACI!

nu imi spune, nici un creion PRAPADIT de tensiune nu ai, asa de sigur esti ca priza pe care NU reusesti sa o demontezi NU are curent... NU?!?

cand e vorba de curent TREBUIE SA SUFLII nu numai in IN IAURT, dar si IN CEAI, IN FRIGIDER **SI IN CONGELATOR** decat sa te arzi SAU SA DAI FOC!

eu am facut niste modificari la circuitele de curent pentru ca IMBECILUL de electrician a pus un singur cirucuit pe 90% DIN PRIZELE DE CURENT, asa ca binenenteles ca iarna, 7 camere neizolate termic, cu calculatoare, aeroterme, calorifere electrice, etc. sarea siguranta INSTANAT, insa fiecare bec electric era pe alt circuit... SEPARAT angry ) si am folosit un aparat de masura, si un creion de tensiune si am masurat fiecare rahat si am gandit, si desenat, ETC. pentru ca ma duce mintea, DAR RECUNOSC FATA DE MINE INSUMI SI FATA DE TOTI, CA

****NU SUNT DE SPECIALITATE*****

INSA TU TE BAGI DIN PRIMA, CA PANA LA URMA, CARE E BAIUL?!?

morala: sper sa te vad la stiri, DAR NUMAI PE TINE, ars bine, NU in sange!

| Illuminati2016 explică (pentru Bizon95):

Zic ca acea priza merge din motor pe un cablu de 2, 5mm2 grosime si din acea priza industriala spre un stecher shuko cu pamantare normal deci nu are cum sa fie sub tensiune sau nu are de unde sa ia 380-400V daca la retea am doar 220-240V

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Illuminati2016):

Vezi sa nu fie trifazic si sa ai surpriza sa fie 380 volti, cheama un electrician nu te juca.