| marianboy a întrebat:

Am o problema cu sistemul audio. In momentul in care il bag in priza subwoofer-ul imi scoate un sunet puternic ca al unui transformator electric si acest sunet se mentine daca nu il scot din priza. Aveti idee de la ce ar putea sa fie?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Cred că a picat integratul final audio. Prin dif trece tensiunea de alimentare şi dacă mai încerci de multe ori vei reuşii să îl arzi şi pe acesta.
O altă cauză ar fi lipsa traseului de masă dintre sursa de semnal şi ampliful subwoofer-ului.

| marianboy explică (pentru Arthur):

Ms de raspuns, dar pana la urma era simplu, am scos microfonul din unitate si sunetul a incetat laughing

6 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Dragă prietene, cred că ai pus întrebarea doar ca să te afli în treabă : 1- spune-mi şi mie ce amplif de subwoofer are intrare de microfon
2- microfonul când produce zgomot ( dacă nu este întrerupt traseul de masă, după cum am menţionat ) de obicei este MICROFONIE ( adică intră sistemul în autooscilaţie, dar în domeniul frecvenţelor audio înalte ).
Mai poate scoate acel zgomot dacă microfonul este aşezat lângă un traf de reţea.

| marianboy explică (pentru Arthur):

1-Eu am o statie legata la pc si din cauza microfonului care era si el legat la pc probabil ca se producea o microfonie.
2-Daca stiam despre ce e vorba nu mai intrebam.
A fost ceva la ghici sa scot microfonul pentru ca pana acum nu am avut nicio problema de acest gen.

| BebeStrumf a răspuns (pentru marianboy):

@marianboy pai daca stiai despre ce e vorba nu trebuia sa te exprimi asa fata de @Arthur care a dorit sa te informeze, ajute! Nu te'ai exprimat bine. Sfatul lui ti'l recomand si eu, poate pe viitor daca acum spui ca stii despre ce e vorba!

| marianboy explică (pentru BebeStrumf):

@BebeStrumf Eu nu stiam despre ce e vorba, am descoperit ulterior... Oricum ii multumesc lui Arthur pentru raspuns si nu cred ca l-am jignit in vreun fel.

| Arthur a răspuns:

OK prieteni. Nici o problemă.