| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema pentru. detinatorii de plante exotice: am un cactus (habar n-am ce specie) imens. Are 21 de ani si a crescut ca in Mexic: inalt si drept (fara vas are cam 1, 6 metri).
Problema tocmai de aici apare: vreo jumatate de metru de la pamint e mai gros, dar restul e destul de subtire in comparatie cu inaltimea, ceea ce face sa fie fragil. Sta rezemat de perete, altfel se rupe. Si continua sa se lungeasca... Cum sa-l stopez - sau sa-l incetinesc - din crestere pe verticala, si sa se ingroase? Sau sa-i dea ramuri (acum e o simpla tulpina)?
In fiecare an creste cite 5~8 cm si segmentul respectiv ramine marcat pe el cu un semn verde mai inchis in forma de "V".
De la virf in jos - cam la vreo 60 de cm - are o zona mai gituita, mai subtire. Probabil un an mai prost. M-am gindit sa-i tai bucata respectiva si sa incerc sa-i fac radacina noua. Astfel sa avea doi si presupun ca odata taiat se si opreste din crestere pe verticala. Credeti ca e o solutie. Daca nu care ar fi solutia?

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Http://cactus-ro.wikispaces.com/Inmultirea+cactusilor

Udarea cactusilor se face diferentiat in functie de sezon, astfel :

Primavara si toamna se uda o data pe saptamana, dimineata.

Vara se uda de doua ori pe saptamana - seara.

Iarna, incepand cu luna noiembrie, cactusul nu se uda si se tine in loc luminos cu temperaturi de 2-10 grade Celsius, acesta fiind secretul infloriri cactusului primavara.

Daca iarna se zbarcesc, se uda saptamanal cu o lingura de apa.

Dupa fiecare udare, se elimina apa ramasa in tavita ghiveciului.

Pamantul recomandat pentru folosire este un amestec din pamand de florarie si nisip.

Pentru un drenaj bun al apei prin ghiveci, la baza acestuia vom pune pietris.

In momentul in care apar florile, se va evita udarea plantei.

Cactusii nu trebuie tinuti in ghivece mari.

Puii de cactusi nu se replanteaza decat atunci cand au cativa cm.

Lunar, se aplica o fertilizare a solului cu un ingrasamant bogat in fosfor, care ii va ajuta in timpul iernii sa-si formeze mugurii florali.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat