| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema pentru. detinatorii de plante exotice: am o colocazie de vreo 6~7 ani. A tot crescut si ajunsese sa faca frunze uriase de 50 de cm. Problema e ca face incontinu frunze, iar cele vechi incep dupa un timp sa se lase, apoi - daca nu le tai eu - cad de greutate si sint obligat sa le tai. Astfel s-a creat din fostele frunze taiate si uscate o tulpina de vreo 30 de cm, ca la palmieri care, din cauza lungimii, nu mai poate sustine planta si se tot inclina. De doua ori am gasit-o iesita din pamint, (se oprise intr-un fotoliu) cazuta in lateral.
Daca as taia la jumatate tulpina din cea ramasa in pamint mai dau frunze?
Bucata superioara taiata (cea cu frunze) mai da radacina?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Are nevoie de un sol bine drenat şi umed. Soarele direct pe frunze le face să se îngălbenească, iar lipsa apei din abundenţă duce la uscarea acesteia.
Se fertilizează regulat cu substanţe hrănitoare pentru plante verzi, recomandabil o dată pe lună.
Plantele cultivate în ghiveci trebuie mutate anual în ghivece mai mari, pentru a permite rădăcinilor să se dezvolte. Frunzele ofilite se înlătură prin tăiere, pentru a stimula apariţia de frunze noi.
Pe timpul iernii planta se transferă într-o seră, în care temperatura nu trebuie să scadă sub 10-15ºC. Se udă regulat, având grijă ca pământul să nu se usuce niciodată. Asa patesc si eu cu aceasta floare, pentru ca iarna bag florile in casa, stand la tara temperatura nu e mereu constanta, dar ma chinui sa le fac sa fie bine sa ajung cu ele in primavara... O zi buna happy

1 răspuns:
| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Moama ce monstru cresti in casa? laughing