| chiftelutacrocanta a întrebat:

Am pus gaina pe 19 oua ca sa le cloceasca.
dar tot timpu ramane cate doua trei oua iesite de sub ea in afara cuibuilui si nu stiu cum sa fac sa stea toate sub ea ca lumea eu le tot bag inapoi dar pe dinmineta iar is afara cateva... sau nu stiu e normal asta? ea le scoate ca sa le aeriseasca sau ce se intampla?

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

In timpul clocirii gaina intoarce ouale cu ciocul si nu mai reuseste sa le aseze pe toate sub ea.( De ce este necesara intoarcerea oualor in timpul pastrarii?
Pentru ca galbenusul este mai usor decat albusul si deci are tendinta de a se ridica, de la mijlocul oului spre coaja.
Daca lasam oul in aceeasi pozitie mai mult timp, "chingile" (salazele), care tin galbenusul ancorat in centrul oului, slabesc si, astfel, galbenusul se va apropia si, in final, se va lipi de coaja.
Si pentru ca pe suprafata galbenusului se gaseste viitorul embrion, acesta va avea de suferit sau chiar va muri, din cauza pierderii lichidului din apropierea sa, datorita evaporarii apei prin porii cojii oului.
Closca "stie" acest lucru si pentru a-l preveni, intoarce ouale cu ajutorul ciocului.)
http://surviving-home.blogspot.ro/p/closti-si-clocit.html

1 răspuns:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu ai ce sa-i faci.
Closca isi alege pe cate oua vrea sa stea.
Si 19 oua sunt multe.
Eu am pus-o pe 12 oua si nu mi-a primit decat 8-9 oua.
Asa ca, "EA" hotaraste /"EA" este sefawinking
O zi bunahappy