| catina a întrebat:

Am rupt o crenguta de la o tufa cu frunze grase (cerate) care avea niste flori portocalii spicate putin cu alb, tufa care face si niste flori rosii, floarea este sub forma de tradafiras. Am pus crenguta sub sticla (aceste lucruri s-au intamplat anul trecut) a prins radacini si in primavara cand s-a incalzit am indepartat sticla, acum are o inaltime de 70-80- cm. si sunt 3 fire. Problema este ca nu stiu cum se cheama ce floare este, am tot cautat pe la tufe dar nu am indentficat-o.As vrea sa stiu cum trebuie ingrijita, cerintele ei.Este planta de gradina. Specific ca nu este nici gutui japonez si nici prunus. Multumesc. Catrina

3 răspunsuri:
| amrm a răspuns:

Pare a fi o aloe din ce zici tu. Pune totusi o poza

| catina explică:

In cateva zile vine fiica mea si am sa o rog sa-mi faca o poza si sa o postez.Nu are flori numai cracutele. Nu este aloe fiindca este sub forma de tufa, gardul avea cca 1, 5m (de unde am rupt crenguta) si am m-ai vazut asa ceva la intrarea in parcul circului din Stefan cel Mare pe partea stanga.Erau inflorite mai toata vara.Erau rosii si portocalii. Tufele aveau peste 1, 5 m. Florile erau foarte frumoase.A trecut si iarna cu bine. Daca sta cineva prin zona poate le-a vazut. Va multumesc.

Răspuns utilizator avertizat