| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu in apartament niste insecte lunguiete cu antene, maronii la culoare dar cand le omor nu miros urat si lasa o substanta alba cand le strivesc si nu sange. Sunt oare plosnite?

10 răspunsuri:
| mircea a răspuns:

Din cate stiu, se numesc gandaci de bucatarie si se hranesc cu bacteriile care cresc pe alimentele ramase prin locurile ferite de matura. De obicei stau pe sub parchet/linoleum/tarchet, prin diferite obiecte (gauri) greu de accesat. Ai de lucru ca sa scapi de ei. Succes!

| cristinela a răspuns:

Acum vreo 6 ani am avut si eu probleme cu gandacii, dar pe atunci exista un leac pentru ei. Se numeste Globol si este o pasta, ca si pasta de dinti, in tub, doar ca e maronie, nu are miros si se pune cate o picatura in spatiile unde crezi ca sunt gandacii(in spate la aragaz, frigider, la aerisire...etc)In doua zile nu am mai vazut nici unul, nici morti nici vii si nici nu au mai aparut de atunci. Sper sa mai existe pe piata si sa scapi de ei.

Răspuns utilizator avertizat
| oz a răspuns:

Urechelinite...cred ca e termen popular... dar asa stiu ca se numesc.
Daca iti intra una in ureche surzesti... distrug timpanu.

| oz a răspuns:

Eu vorbeam de asta:
http://images.google.ro/......tp?/imgres

| oz a răspuns:

Da...sincer...nu m-am interesat...asa am auzit si eu...ca surzesti de la alea...nu e adevarat, si mai bine... dar totusi e bine sa nu intre in ureche laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde cat sunt de mari plostitele au cam 2 mm iar cei de bucatrie care sunt tot maronii au 1 cm.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://images.google.ro/......tp?/images asa ceva? astia sunt carcalaci....traiesc pe langa motarele frigiderelor si se cuibaresc in aparatele electrocasnice chiar langa transformator.Singurul dezavantaj care il au este ca nu pot trai la temeperaturi joase, iarna daca nu folosesti agregatele din casa ei pot muri de frig sau se pot muta la vecinu.
Cheama o echipa speciala de deratizare si stiu ei ce au de facut.

| sy46 a răspuns:

@OZ. Nu intra in ureche si nici nu distrug timpanul.Este doar un mit.Cauta pe net si vei gasi de ce au primit aceasta denumirehappy Si eu dau des de scarboseniile astea cand merg la bunici.Omoara-le big grin Oricum acum cum vine frigul doar-doar mai ingheata din elelaughing

| alff a răspuns:

Cauta pe Google imagini la plosnite si ai sa vezi poze. sper sa nu fie f greu