| benga94 a întrebat:

Am si eu o problema cu balconul! e facut cu termopan tot,e cu polistiren dar s-a pus polistirenul peste geamuri asa a spus meseriasul ca e mai bine,acum asta e mi se face igrasie asa mi se uda prin interior e mereu ud nu stiu ce sa ii fac, ce sa dau peste chiar nu am idee, as dori ceva idei mai putin costisitoare!

Răspuns Câştigător
| CasaSiDesign a răspuns:

Zidesti la interior cu BCA izolatie de 5cm
http://www.tehnoconstruct.ro/cumpara/bca-izolatie-5-cm-6229280
Sau profile metalice, vata minerala, bariera de vapori si rigips.
http://www.casasidesign.ro/izolatie-balcon.html

2 răspunsuri:
| vRemi a răspuns:

Sincer, nu pot sa iti spun nimic altceva decat sa il suni pe acel meserias care ti-a pus polistirenul.

| Betatexter a răspuns:

Solutie temporara (ieftina) - indeparteaza mucegaiul cu o carpa umeda. Trateaza suprafata cu o solutie antimucegai. Vopseste peste cu o vopsea lavabila cu fungizid.

Pentru disparitia mucegaiului de tot trebuie indepartate cauzele care il creaza : frigul si umezeala si lipsa de ventilatie.
Verifica daca nu ai infiltratii de pe fatada blocului.
Vezi daca cei care au facut izolatia nu au "scapat" cumva mici zone neizolate care creaza punte termica (cel mai adesea glafurile de jur imprejurul geamurilor, si mai frecvent partea de sub pervazul de plastic sau metalic din partea de jos a geamului)
Verifica daca balconul de sub tine sau cel de deasupra sunt si ele inchise cu termopan si izolate.Ventileaza periodic prin deschiderea geamului dupa indepartarea cauzelor.
Succes!