| Adesim a întrebat:

Am un an de când mi-am ridicat un etaj la casă. Acum vreo 3 luni am gasit o găurică în regips formată de o insectă ceva. Nu am mai avut probleme de atunci. Zilele astea am stat pe balcon și am observat că undeva de sus a ieșit o insectă mare din lambriu sau din casă dacă a ajuns până acolo. Menționez că din locul de unde a ieșit este rumeguș. Sunt mai multe găuri de genul. În prima cameră dinspre balcon se aud zgomote ca și cum cineva ar mânca lemnul. Ce pot face ca să scap de ele? Nu vreau să mă trezesc cu alte găuri în pereți.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă este rumeguș de lemn, s-ar putea să fie termite. Dacă este așa, ele mănâncă tot ce este din lemn în construcția ta. Ar trebui să iei contact cu specialiști pe tema asta. Dacă nu, sunt carii, care tot cam asta fac, dar mai cu măsură.

| JicaContra a răspuns:

Nu am auzit niciodata de termite in Romania
https://ro.wikipedia.org/wiki/Termit%C4%83
zone tropicale si subtropicale

insa carii, da, si mananca lemnul, deci trebuie sa faci dezinsectie, chiar ai putea vorbi cu o firma

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru JicaContra):

La halul in care s-a modificat clima de vreo 20 de ani incoace, nu ar fi de mirare sa avem si de-astea mai devreme sau mai tirziu...

| JicaContra a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, sunt de acord, totusi, inca nu am auzit

| Cksihja a răspuns:

Eu am găsit într-un copac un vierme gros cât un deget de om și tot atât de lung. Copacul a fost tăiat din cauza asta, căci se putea despica în două. Dacă ai vremi din ăia e o problemă căci slăbesc lemnul.