| adidana a întrebat:

Am un boiler de 250l cu 3 rezistente de 2kw
la 220v fiecare dar nu are termostat, si vreau sa stiu daca se poate alimenta la 380v in felu urmator:sa alimentez fiecare rezistenta cu cate o faza si nulul sa il fac comun si nulul de la retea sa treaca prin termostatsi sa intrerupa nulul cand terostatul ajunge la temperatura selectata. As mai vrea sa stiu daca se arde o siguranta celelante mai functioneaza? si daca consumul de curent la 380v este mai redus fata de 220v sau care este diferenta?

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Eu cred ca se poate alimenta la 380 V, tinand cont ca asa cum ati zis, fiecare rezistenta va fi alimentata cu faza si nul, avand sigurante fuzibile pe ficare faza. Dar trebuie sa faceti impamantare la boilar pentru protectia dumneavoastra.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nimic nu este imposibil, dar nu fa greseala de a modifica instalatia electrica a unui boiler. Nu sunt genul care sa se teama de modificari, insa boilerul este cel mai periculos aparat din casa ta, prin faptul ca im momentul nefericit al electrocutarii corpul tau va fi ud.
Cunosc pe cineva care a facut aceasta imprudenta crezand ca scotand boilerul din priza atunci cand face baie elimina orice risc. Ei bine, primul s-a electrocutat instalatorul care ii schimba apometrul, iar la putin timp a patit-o sotia lui, spaland vasele. Din fericire au scapat amandoi cu viata.

| mami a răspuns:

Daca nu te pricepi mai bine cheama un electrician
nu te juca cu apa si curent te poate costa viata
daca totusi te incumeti sa te joci cu viata ta sa introduci stecherul direct in priza si nu folosi prelungitoare iar daca ai priza dubla sa nu pui doi consumatori mari

| onisorhoha a răspuns:

Daca intrerupi nulul, iar rezistentele sunt legate in stea, un capat comun si celelalte alimantate cu cate o faza ele contina sa incalzeasca...cheama totusi un specialist sau 0729055712 daca e in timisoara sau in apropiere

| adidana explică:

Nu sunt de acord cu onisorhoha deoarece rezistenteleau numai 2 borne fiecare si daca sunt alimentate cu faza direct de la retea, fiecare rezistente cu cate o faza si nulul il trec prin termostatsi din termostat merge la o rezistenta si de acolo punte la celelante 2 rezistente.