| remus a întrebat:

Am un filodendron superb, l-am tinut in curte in ghiveci mare, zilele trecute mutandu-l intr-o camera, datorita frigului, am constatat ca are radacini crescute in afara ghiveciului mult mai multe ca in primavara si unele foarte lungi, va rog, ce as putea face cu aceste radacini, sa le tai, raresc s-au lasa asa macar ca este inestetic?

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Dragul meu eu iti recomand sa le lasi asa cum sunt, pentru ca nu este nici o probleme si eu am un filodendrom si la fel procedez cu bune rezultate.

4 răspunsuri:
| adinaciosescu a răspuns:

De ce spui ca e inestetic? Asa se comporta aceasta planta. Daca e superb nu are cum sa fie inestetic. Le lasi asa, se numesc radacini aeriene si din cauza lor e planta superba.

| claudya a răspuns:

Le poti lasa asa pentru ca nu sunt urate...

| gratzy56 a răspuns:

Nu! Prin radacinile aeriene planta capteaza mai bine umiditatea din aer. Daca aracul nu este acoperit cu muschi, care ajuta la acrosarea radacinilor aeriene, indreptati-le spre mranita, unde isi vor continua dezvoltarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu un filodendron de 10 ani. Acum are o inaltime de 1. 80m. Te sfatuiesc sa nu tai radacinile pentru ca ii va muri frunzele( ale caror radacini i le tai). Floarea mea este ca un palmier. O intorc spre lumina da fiecare data cand ii apare o frunza noua, iar pe celelalte le-am legat(le-am mai strans), astfel radacina capata o forma sinusoidala.