| wolder a întrebat:

Folosesc inelul Nuvaring de 4luni (functioneaza ca si anticonceptionalele, doar ca sunt intravaginale) dar in ultima luna l-am tinut doar 2saptamani inauntru, una afara si am bagat altul zilele trecute.
Ce imi recomandati sa il las in continuare sau sa il scot?

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te urgent la ginecologul care ti l-a recomandat si care iti supravegheaza tratamentul. Ceea ce ai facut tu este extrem de periculos pentru sanatate, ai intervenit abuziv intr-un tratament hormonal foarte foarte periculos care trebuie urmat cu maxima strictete. O astfel de nebunie iti poate distruge sanatatea definitiv, mai ales ca acest inel nu este deocamdata foarte cunoscut si este oarecum in studii 9adica nu stim cu siguranta cat e de sigur si cat e de periculos, putand da surprize extrem de neplacute, mai ales daca este folosit gresit)

| wolder explică (pentru Brigaela):

Exista si un risc foarte mare de sarcina, nu?

Dacă inelul a fost în afara vaginului, sau credeţi că a fost în afara vaginului, pentru mai mult de
3 ore în timpul celei de-a treia săptămâni poate să nu vă protejeze de sarcină. Trebuie să
aruncaţi acel inel, şi trebuie aleasă una dintre cele 2 opţiuni:
1. - Introduceţi imediat un inel nou
Acesta începe următoarea perioadă de 3 săptămâni de utilizare. Se poate să nu aveţi ciclul, dar
pot apărea pătări şi sângerări intermenstruale

| Brigaela a răspuns (pentru wolder):

Protectia impotriva sarcinii este zero in conditiile date, nu se pune problema de contraceptie, dar asta era exclusa din start

| wolder explică (pentru Brigaela):

Si cand as putea face un test?

| Brigaela a răspuns (pentru wolder):

Dupa ce trec 21 de zile de al ultimul contact sexual fara prezervativ, daca il faci din urina de dimineata. Dar sunt sigura ca daca mergi maine la ginecolog, el te va programa mai repede la analize (pentru a evalua dezechilibrele hormonale) si, printre ele, va fi si un test de sarcina din sange, pe care il vei face la 16-17 zile de la ultimul contact sexual neprotejat

| wolder explică (pentru Brigaela):

Si ai vreo idee cam cat ar costa toate?

| Brigaela a răspuns (pentru wolder):

Nu stiu, destul de mult, dupa un astfel de experiment poti avea nevoie de cativa ani buni de supraveghere ginecologica si endocrinologica, de tratamente si analize. Practic esti un fel de cobai, cred ca nimeni nu a mai incercat o administrare atat ed abuziva si periculoasa, asa ca vei lua fiecare zi pe rand si vei face tot ce este nevoie ca sa diminuezi efectele pe termen lung. E greu de zis cat de grav este si cum va reactiona organismul tau, dar trebuie sa ramai in atenta supraveghere medicala macar 2-3 ani (analize si consultatii la intervale mici, de 1-2 luni) pentru a vedea ce ti se intampla, pe de o parte sa poti incerca sa contracarezi rapid orice problema si pe de alta parte sa fii utila studiilor viitoare privind administrarea abuziva de hormoni si folosirea gresita a dispozitivelor contraceptive (ca alte femei sa fie insormate si nimeni niciodata sa nu mai ajunga in situatia ta)

| wolder explică (pentru Brigaela):

Nu cred ca ai inteles.
am folosit 4 inele CORECT ADMINISTRATE 3 saptamani inauntru- unul afara,
insa luna aceasta am calculat prost si l-am tinut doar 2 saptamani inauntru si una afara.

| Brigaela a răspuns (pentru wolder):

Adica ai facut un experiment extrem si ai redus perioada de administrare cu o treime. apoi ai pus un alt inel inainte de momentul permis (adica la fix 4 saptamani de la introducerea celui anterior. In mod normal, trebuie sa respecti cu mare exactitate, fara nici cea mai mica abatere zilele de administrare, fiindca sunt doze marisoare de hormoni, administrate pe o cale noua si inca incomplet evaluata din punct de vedere al riscurilor.
Din punctul meu de vedere este o administrare cu erori semnificative (nu vorbim de cateva ore sau de o zi, ci de 7 zile de cate doua ori, in aceeasi luna). Nu vorbim de un paracetamol, ci de hormoni care influenteaza global tot organismul si care au efecte pe zeci de ani o data ajunse in organism. Cred ca nu este deloc intelept sa subestimezi situatia in care te afli, poti avea probleme si peste multi ani, in timpul unei sarcinii, inainte de menopauza, etc

| wolder explică (pentru Brigaela):

Am scos ultimul inel pentru ca pe prospect scrie ca in caz de o sarcina sa fie scos inelul.
merg azi sa-mi i-au si trimitere pentru un ginecolog.

| Brigaela a răspuns (pentru wolder):

Succes!

| wolder explică (pentru Brigaela):

Nu am ajuns inca la ginecolog fiindca programarile in general la cabinete se fac peste mai multe zile, insa intre timp mi-a venit menstruatia.
Voi merge la doctor sa povestesc cu ce am gresit si sa-mi fac analize hormonale, insa voiam sa va intreb inainte sa ajung la cabinet.
Ar mai exista sanse sa fiu insarcinata acum ca mi-a venit menstruatia?
Stiam ca exista posibilitatea sa vina ciclul chiar daca femeia este insarcinata, cand ar mai trebui facut un test? Oare sa ma linistesc putin stiind ca sunt mai putine sanse sa fiu?

| Brigaela a răspuns (pentru wolder):

Deocamdata trebuie sa astepti sa-ti treaca sangerarea, fiindca nu poti face consultatie in plina sangerare. Aceasta nu este o menstruatie, este probabil o sangerare de privare hormonala. Ea nu exclude o sarcina, se poate pune problema si a unei sangerari de pierdere a unei sarcini. Nu stiu cum te-ai putea linisti, sarcina este o problema minora acum. Nu cred ca esti insarcinata, ma gandesc ca organismul tau a suferit prea mult pentru a putea duce o sarcina.

| wolder explică (pentru Brigaela):

Chiar se poate sa fie o pierdere, am observata o culoare maronie a menstruatie, scuze ca am spus, dar daca tu te pricepi mai bine m-ai putea lamuri de ce?

| Brigaela a răspuns (pentru wolder):

Culoarea maronie arata ca elimini fragmente de endomtru, ceea ce este normal pentru o sangerare dishormonala ca cea pe care o ai tu acum. Gandeste-te cum se desfasoara in mod normal ciclul hormonal si ce modificari i-au adus hormonii administrati alandala. Endometrul nu poate fi normal si nici sangerarea nu poate semana cu o menstruatie.
Nu eliminarea asta de endometru arata ca ai putea pierde o sarcina, ci o eventuala sangerare mare, cu dureri abdominale semnificative, cu cheaguri si posibil febra. Daca ai asa ceva, situatie devine urgenta si trebuie sa ajungi la spital imediat fiindca un avort spontan este o afectiune foarte grava care poate duce la deces daca nu se intervine la timp. Atata timp cat sangerarea nu este foarte abundenta si nu se insoteste de alte semne ingrijoratoare, poti astepta sa treaca (sau o durata de 10-12 zile daca ea nu se opreste spontan) inainte sa ajungi la medic

Răspuns utilizator avertizat
| SebastianCMT a răspuns:

Uite ca sa nu scriu eu iti dau un link sa te uiti si o sa te lamuresti cel mai bine! http://www.anm.ro/.......07.12.pdf