| lilit a întrebat:

As dori sa plantez zambile(in ghivece) in sera acoperita cu folie si incalzita.In ce perioada se planteaza bulbii pentru a inflori inainte de 1 Martie si cum se planteaza? Se pot planta direct in ghiveci? Va rog mult sa ma ajutati cu toate informatiile posibile! Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| elisa_2627 a răspuns:

Neaparat se pun bulbii in pamant in octombrie.Sa alegi ghivece mai mici cu diametrul de 8-10 cm.

4 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Bună seara, stimată domnişoară. Bulbii de zambile se plantează toamna, cu şase săptămâni înainte de perioada în care îngheaţă pământul, într-un loc insorit, cu pământ bogat in substanţe nutritive. Bulbii se plantează la 15 cm adâncime si tot la 15 cm distanţă unul de altul. Dacă nu cumva pământul este deja foarte uscat, nu e nevoie sa udati florile dupa plantare. Pentru forţarea bulbilor, cumpăraţi bulbi pre-răciţi care au primit un tratament cu temperaturi scăzute, asemănătoare iernii. Plantaţi aceşti bulbi în ghivece pline cu pământ sau vase de sticlă speciale, în care bulbul este ţinut exact deasupra nivelului apei. Zambilele sunt florile mele preferate, emană un parfum atât de plăcut... Uitaţi mai multe informaţii pe următorul link - http://www.gradinamea.ro/Zambila___Hyacinthus_orientalis_3564_536_1.html. O seară excelentă în continuare şi multă sănătate. Andreea, 12 ani :).

| gyorgya a răspuns:

Buna, am gasit acest site care iti da ceva informatii despre florile pe care doresti sa le plantezi. sper ca ti-am fost oarecum de folos.:)poti cauta si pe google, sunt sigura ca o sa gasesti ceva informatii.bafta.http://www.gradinamea.ro/Zambila___Hyacinthus_orientalis_3564_536_1.html

| lilit explică:

Multumesc pentru raspunsuri

| lilit explică:

Despre plantare si restul lucrarilor care se efectueaza pana la inflorire stiti ceva ce m-ar putea ajuta? Multumesc!