Întrebare recomandată | mirunapa3 a întrebat:

Cand pot sa plantez in sere bulbii de zambile si lalele? ca productia sa fie gata inainte de 1 martie?

Răspuns Câştigător
| EaEmma a răspuns:

Zambila...Inmultirea se realizeaza prin bulbi, care se vor planta intr-un loc insorit, in prima luna de toamna. Bulbi se vor planta in pamant la adancimea de 10-15 cm, respectand o distanta pe rand de 8 cm si de 15 cm intre randuri. Plantele vor inflori in prima luna de primavara.Laleaua...Terenul pe care se cultiva lalelele trebuie sa fie bine afanat, si corespunzator ingrasat.
Din bulbul plantat initial apar anual alti bulbi. Pe la inceputul verii, cand planta s-a uscat la suprafata, se recolteaza bulbii. Dupa o sortare prealabila in care se elimina bulbii betejiti acestia se depoziteaza in locuri bine aerisite si uscate. Trebuie stiut ca odata ce au fost scosi din pamant bulbii trebuie fereti pe cat mai mult posibil de soare, care ii poate afecta.
Bulbii se planteaza in luna octombrie, pe brazde, la o adancime de doua ori mai mare decat cea pe care o au, la 25 cm intre randuri si la 10 cm pe rand.

1 răspuns:
| Zazu a răspuns:

Exista tehnici de fortare a bulbilor, dar trebuie sa consulti un specialist.
Bulbii care se planteaza toamna sau primavara sunt numai pentru gradini exterioare.Cei care infloresc timpuriu sunt speciali tratati pentru inflorire de interior fortata.