| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa stiu aproximativ cate ore rezista un buchet de trandafiri dupa ce il cumparam din piata, florarie, etc.

10 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Trandafirii sunt flori greu de pastrat, asa cum zice si @Alchambra. In momentul cand dau semne de blegeala, este bine sa-i pui in vana in apa de doua palme, culcati, sa-i acopere peste tot.Pana a doua zi isi revin.Sau poti sa-i pastrezi asa pana ii faci cadou. Dar, asa cum s-a zis inainte, depinde cand au fost taiati si cat timp au stat la florar pana sa ajunga la tine, ca ei au substante speciale care-i tin vigurosi.Numai ca atunci cand ajung la tine tu ii pui in apa chioara si ei se ofilesc! Daca pui in apa o aspirina sau o lingurita de zahar sau substante hranitoare in plic de la florarie si daca in fiecare zi tai oblic un pic din tija si o turtesti la capat, poate iti tine 2-3 zile!

| darrio2007 a răspuns:

Cam 24 ore dar cu conditia sa ii schimbi apa macar de 3 ori in timpul asta.

| Corina a răspuns:

Trandafirii, pe cat sunt de parfumati si frumosi, pe atat sunt de sensibili si pretentiosi. La caldura se deschid imediat si in maxim 2 zile nu mai ai ce face cu ei. De aceea, dupa ce ii cumperi, trebuie sa-i pui intr-o vaza inalta, cu apa la temperatura camerei si nu direct de la robinet. Inainte cu o zi de a cumpara trandafirii, umple o sticla cu apa si las-o pana a doua zi, ca sa sedimenteze clorul din ea, apoi poti sa torni in vaza cu trandafiri. Vei aseza vaza intr-un colt al camerei, mai la umbra si departe de calorifer (daca acesta inca mai da caldura). Pe cat posibil intr-o camera mai racoroasa. Florarii au niste camere frigorifice unde-si tin marfa. Daca stau la lumina, la soare, se vor deschide imediat si le vor cadea petalele.
Uite eu stiu doua metode pentru ca trandafirii sa se pastreze mai mult.
- tai cam 1cm din capatul coditei fiecarui trandafir, pe diagonala si apoi le bagi cateva secunde intr-un ibric cu apa clocotita. Dupa aceea poti sa-i pui in vaza cu apa, in care pui o lingurita de zahar.
Inca un secret: in general trandafirii rosii, roz si portocalii tin mai mult decat cei albi sau galbeni.
Am mai auzit de la unii ca pun o lingurita de clor in apa din vaza, dar eu personal n-am incercat.
Succes!

| raisa1993maria a răspuns:

Eu am primit de ziua mea (17 anisoribig grin) un buchet cu 17 trandafirihappy au rezistat de pe 18 ianuarie ziua in care i-am primit pana la jumatatea lunii Martiehappy au fost pusi intr-o galetusa mare cu apa, apa o schimbam des, rezista destul de mult

| Alchambra a răspuns:

De la o zi la... 2 saptamani din propria experienta. Secretul este ca crestezi longitudinal coada si sa pui putin zahar sau vit c sau aspirina in apa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sint doua tipuri de trandafiri.
Cei din import sint tratati cu chimicale si aproape imbalsamati pentru a putea rezista transportului ( la frig ), expunerii si vinzarii. Datorita faptului ca sint ca si " mumificati " rezista cel mai mult si se preteaza pentru cadou.
Trandafirii de gradina de pe la noi, netratati, se ofilesc instantaneu. Indiferent ca taiem coada oblic sau in cerc! scufundati sau inecati, apa plata sau cu lamiie, nu rezista. Am zeci de tufe de trandafiri si am incercat metode mai stintifice de pastrare, cu chimicale sau produse ecologice ...degeaba.
Taiati sint frumosi pe moment dar se trec instant. Nu se preteaza pentru cadou, aranjamente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La florarii exista pliculete cu hrana pentru flori, costa aprox. 1 leu plicul, se pune in apa din vaza (ai instructiuni pe plic), trandafirii rezista foarte mult astfel, bafta, Trebuie sa insisti insa, nu toate florariile au asa ceva si nu toate floraresele vor sa vanda chiar daca au (doar e secretul lor, nu?)eu stiu acest lucru de la o tiganca florareasa (sa traiasca!) si l-am incercat cu mare succes

| stefangeles a răspuns:

Cred ca aproape o zi proaspat acum depinde cand au fost culesi de cei din piata.Eu am trandafiri multi acasa vreo 80 de feluri si dupa ce-i cuceg stau o zi fara probleme destul de proaspeti in apa, in vaza desi arata bine a2-a zi se vede ca frunzele incep sa se increteasca si arata urat big grin

| chivas21 a răspuns:

Trandafirii sunt de mai multe soiuri! Dar iti garantez ca nu rezista ore, rezista 2-3 zile daca stii sa ii pastrezi!

| didy_2216 a răspuns:

Pai cam 1 zi. dar daca te duci l o florarie poti sa ceri acolo niste pliculete, nu's c au in ele dar fac sa reziste mai mult florile. a luat o colega si au rezistat ceva timp...