| Prisacareanu a întrebat:

As vrea sa torn o placa cu dimensiunile urmatoare, lungime 5metri pe latime 3, 90 si grosimea placi vreau sa fie de 15 cm dar pe langa am sant mai adanc sa ma prind de pereti de o adancime de cca 15 cm ma poate ajuta cineva cu un cubaj aprocimativ?! Multumesc

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

5x3,90x0,15 - placa (0, 15 fiind cm pusi in m).
La centura (santul de care zici), nu ne spui grosimea peretelui, ci doar inaltimea e, asa ca nu avem de unde sti. Eu am pus o grosime de 30 de cm, deci ai 2x5x0,15x0,30 (doua laturi de 5 m, ca atit are perimetrul placii, ori grosimea ori inaltimea) + 2x3, 90x0, 15x0, 30 (doua laturi de 3, 90, in rest la fel ca la cealalta)
E atit de greu? Daca nu ai calculator fizic, ai pe telefon, orice telefon e dotat cu calculator, iar daca nu ai telefon, odata ce ai acces la net, altfel nu puneai intrebarea, ai acces si la o multitudine de calculatoare online, deci, spor la calculat happy!
Dar hai sa nu te pun la munca si sa iti zic, e vorba de aproape 4 mc de beton, 3 placa, 1 restul.

| lpavel a răspuns:

Aproximativ 3 metri cubi de beton! Bafta!