| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua,
Vreau sa torn un pod de beton in fata casei. Pot pune in beton ca armatura pe langa plasa sudata de otel si tevi de otel? Am mai multe tevi de otel plin de vreo 10 mm grosime. Sau trebuie doar otel cu striatii cum e plasa?
Podul are latime de aproape 4m si lungime de 5m. Inaltimea pana in sant de circa 1.5 m.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa le pui. Daca sunt pline nu sunt tevi ci bare de otel cilindrice si intaresc podul dandu-i o rezistenta mai mare.

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Tevile tale de otel plin sunt de fapt niste bare de otel beton, destinate chiar armarii betonului. Intr-adevar, cel striat este mai bun la acelasi diametru, dar se poate folosi si nestriat. In mare, otel betonul lis de 10 mm e echivalentul celui striat de 8 mm.
Podul tau este destul de marisor si probabil vei trece cu masina peste el, poate uneori chiar cu o camioneta. Nu lasa armatura pe cineva fara experiență, ca nu e un trotuar sau o placa peste fundatie.